PAP/Rynek Zdrowia | 02-04-2019 18:58

Małopolskie: uczniowie chcą propagować wiedzę o transplantacji

100 uczniów z małopolskich szkół średnich rozpoczęło we wtorek (2 kwietnia) kampanię "Drugie życie". Jej celem jest poszerzenie wiedzy o transplantacji. Według organizatorów ósma edycja akcji może dotrzeć do 3 tys. uczniów w województwie.

Fot. archiwum

Łącznie w kampanii uczestniczą uczniowie z dziewięciu małopolskich szkół: z Krakowa, Zawoi, Zakopanego, Nowego Targu, Wadowic i Tarnowa. Mają jeden wspólny cel - zainicjować wszędzie, gdzie to tylko możliwe, w szkole, w domu czy wśród znajomych dyskusję o dawstwie narządów.

Młodzież przez najbliższe sześć tygodni zrealizuje różne projekty promujące wiedzę o transplantacji. W poprzednich latach uczniowie organizowali m.in. warsztaty edukacyjne, spotkania i dyskusje, wydarzenia sportowe, spektakle teatralne, a nawet akcje informacyjne przed cmentarzami.

W inauguracji ósmej edycji "Drugiego życia" w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyło we wtorek 100 uczniów, jednak organizatorzy liczą, że docelowo kampania dotrze do 3 tys. uczniów - reprezentacyjna setka ma aktywnie działać w swoich szkołach.

Do szkół biorących udział w akcji trafiło 10 tys. oświadczeń woli. - Te niepozorne kartoniki przypominające wizytówkę mają ogromną moc - mogą uratować komuś życie. Wypełnione stanowią naszą symboliczną zgodę na pobranie narządów do przeszczepienia - powiedziała Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które patronuje akcji.

Wtorkowa inauguracja w Krakowie polegała m.in. na szkoleniu z zakresu medycznych, etycznych i prawnych aspektów przeszczepiania narządów. W spotkaniach wzięły udział osoby po przeszczepach.

- Nasze nowe, lepsze życie po przeszczepie w pełni zawdzięczamy dawcom organów. Ta świadomość, która towarzyszy nam codziennie, napędza nas do działania. Przez promowanie transplantacji i opowiadanie własnej historii na takich spotkaniach jak to, możemy w jakimś sensie spłacić dług wdzięczności wobec naszego dawcy - powiedziała Dorota Ligęza, która żyje z przeszczepioną nerką.

W lutym 2019 r. na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie znalazło się 1943 pacjentów. W tym samym miesiącu dokonano 101 transplantacji od dawców zmarłych i tylko sześć od dawców żywych.

Brak organów do przeszczepu to główny problem i wyzwanie, które stoi na drodze lekarzy transplantologów w walce o życie ich pacjentów.

- Sytuację 1943 osób, które teraz znajdują się na krajowej liście może uratować jedynie większa świadomość społeczna. Co trzeci pacjent nie dostanie drugiego życia. Problemem nie jest brak lekarzy transplantologów, brak pieniędzy w systemie czy prawo. Problem to brak organów do przeszczepień - oceniła regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Iwona Dymek.

Pierwsza edycja kampanii "Drugie życie" wystartowała w Wielkopolsce w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół.

W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali 1,1 mln oświadczeń woli.

Szkoły, które w czasie kampanii zrealizują najciekawsze projekty, otrzymują nagrody finansowe, które przeznaczają na cele charytatywne.

W Polsce działa około 260 stacji dializ. Korzysta z nich prawie 20 tys. pacjentów. 

Beata Kołodziej (PAP)