Małopolskie: szpital psychiatryczny ma nowe poradnie i oddziały dzienne Od listopada 2017 r. w strukturze szpitala im. Babińskiego działają cztery nowe jednostki. Fot. Archiwum

Od początku listopada w Myślenicach i w Skawinie rozpoczęły działalność prowadzone przez Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne. Uzupełniły one już istniejącą ofertę szpitala w postaci opieki domowej prowadzonej przez działające w tych miejscowościach Zespoły Leczenia Środowiskowego.

Jak podkreśla Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, w ten sposób mieszkańcy cierpiące na zaburzenia psychiczne mają znacząco łatwiejszy dostęp do pełnej gamy bezpłatnych świadczeń w zakresie specjalistycznej opieki psychiatrycznej.

Wyjaśnia, że w okresach zaostrzeń objawów choroby nie zawsze hospitalizacja jest konieczna:

- Czasem wystarcza wizyta u lekarza w poradni zdrowia psychicznego, ewentualnie leczenie w oddziale dziennym, gdzie pacjent spędza w oddziale 6 do 8 godzin dziennie korzystając z konsultacji lekarza, psychoterapii, terapii zajęciowej i uczestnicząc w spotkaniach społeczności terapeutycznej, natomiast mieszka w domu.

W okresach remisji znajduje się pod opieką lekarza prowadzącego w poradni zdrowia psychicznego. W sytuacjach, gdy z różnych względów osoba taka ma trudności z opuszczeniem domu (wiek, niepełnosprawność lub np. stany lękowe), może korzystać z usług świadczonych przez Zespół Leczenia Środowiskowego, a więc okresowych wizyt lekarza, psychologa-terapeuty i częstszych zazwyczaj odwiedzin pielęgniarki psychiatrycznej.

Mieszkańcy Myślenic, Skawiny oraz okolic tych miejscowości cierpiący na zaburzenia psychiczne będą mieć teraz znacząco łatwiejszy dostęp do lekarza specjalisty oraz psychologa i pielęgniarki psychiatrycznej, po drugie korzystanie z systemu opieki koordynowanej, a więc pozostawanie pod opieką tego samego lekarza znanego pacjentowi i znającego pacjenta, bez względu na to, z której ze wspomnianych form leczenia korzysta.

Od listopada 2017 r. w strukturze Szpitala działają cztery nowe jednostki. Wszystkie należą do Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe.

Są to:
- w Skawinie - Dzienny Oddział Psychiatryczny i Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Popiełuszki 17;
- w Myśleniach - Dzienny Oddział Psychiatryczny i Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Drogowców 6.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH