Małopolskie: rusza placówka dla niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie

Fundacja im. Brata Alberta uruchomiła Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowicach k. Krakowa przeznaczony dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie. Jest to 28 placówka prowadzona przez tą instytucję.

Placówka mieści się w kompleksie "Dolina Słońca" w Radwanowicach, tworzonym wspólnie przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Do nowego budynku przeniosła się też świetlica terapeutyczna, korzystająca do tej pory z budynku dawnej stajni.

Jak wyjaśnił podczas czwartkowej (12 stycznia) uroczystości otwarcia placówki prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, korzystać z niej będą 32 osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi, mieszkające na terenie dwóch podkrakowskich gmin: Zabierzowa i Krzeszowic.

- Są to osoby ze środowiska wiejskiego, często zaniedbane, odizolowane od społeczeństwa, żyjące w czterech ścianach. Teraz będą przywożone do nas na zajęcia, co daje możliwość ich ponownego powrotu do społeczeństwa poprzez terapię - wyjaśnił ks. Isakowicz-Zaleski.

Podkreślił, że uruchomienie nowej placówki było możliwe dzięki współpracy i wsparciu ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz gmin Zabierzów i Krzeszowice.

Pomysłodawczyni "Doliny Słońca" Anna Dymna przypomniała, że "Dolina Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach składa się z pięciu budynków przeznaczonych dla około 200 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dwa z nich należą do Fundacji Mimo Wszystko, dwa - Fundacji im. Brata Alberta, a jeden jest wspólny. Obiekty powstały na ziemi przekazanej przez Fundację Brata Alberta, głównie z pieniędzy ofiarowanych przez Polaków w ramach 1 proc. odpisu podatkowego na organizacje pożytku publicznego.

Dodała, że budowa całego kompleksu została zakończona, teraz pozostaje jego wyposażenie. Fundacje poszukuje sponsorów.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH