Małopolskie: ratownicy napisali do wojewody, zapowiadają pikiety w całej Polsce FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, a także do innych urzędów wojewódzkich, trafiło pismo z postulatami ratowników medycznych. Zamierzają pikietować w stolicach województw w całym kraju.

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego pracowników pogotowia pojawili się w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie 19 czerwca. Przedstawili pismo zawierające ich żądania oraz listę pytań dotyczących funkcjonowania ratownictwa medycznego w Małopolsce - pisze Dziennik Polski.

Piotr Dymon, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, poinformował, że wojewoda obiecał spotkanie w przyszłym tygodniu, po 26 czerwca.

Pismo związkowców trafiło także do innych urzędów wojewódzkich w całym kraju. Pod koniec czerwca zamierzają protestować w miastach wojewódzkich w całej Polsce. Jeśli te działania nie przyniosą rezultatów, związkowcy nie wykluczają głodówek i wypowiedzeń umów o pracę.

Pracownicy pogotowia ogólnopolski protest rozpoczęli 24 maja o godz. 16.00. Godzina była symboliczna - nawiązuje do kwoty żądanej podwyżki płac - 1600 zł brutto. Jak podkreślają związkowcy, to dokładnie tyle, ile mają otrzymać pielęgniarki (4 x 400).

25 kwietnia br. w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami 11 związków zrzeszających ratowników i Solidarności. MZ zaproponowało ratownikom podwyżkę w wysokości 400 zł brutto od 1 lipca br. i kolejne 400 zł od lipca 2018 r. Propozycja MZ spotkała się - według wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza - z "bardzo złym przyjęciem" ze strony ratowników.

Fiasko rozmów w resorcie zdrowia spowodowało, że ratownicy zdecydowali się na ogólnopolską akcję protestacyjną. Zaczęli od oflagowania budynków, ambulansów i rozdawania ulotek. W przypadku niespełnienia postulatów zapowiedzieli, że do października br. będą zwiększać presję na rządzących.

6 czerwca przedstawiciele resortów zdrowia i finansów ponownie spotkali się z ratownikami. Zaproponowali, że drugą transzę obiecanej podwyżki dostaną w styczniu, a nie w lipcu przyszłego roku. To jednak nie zadowoliło protestujących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH