Małopolskie: osocze ratuje życie również jako lek

Z RCKiK w Krakowie dla celów klinicznych zużywane jest zaledwie 30-40 proc. osocza. Reszta trafia do przetworzenia w leki. Krwiodawca wyraża na to zgodę w kwestionariuszu.

Jak podaje Dziennik Polski, z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wynika, że do wytwórni farmaceutycznych do przetworzenia w leki przekazywane jest wyłącznie osocze. W Małopolsce niemal 100 proc. tego składnika pozyskiwane jest z krwi pełnej - dla celów klinicznych zużywane jest zaledwie 30-40 proc.

W przypadku niewykorzystania krwi lub jej składników dla celów klinicznych, aby zapobiec przeterminowaniu, centrum krwiodawstwa ma możliwość przekazania składników krwi oddanej przez dawcę krwi do przetwarzania jej na leki. Warunkiem przekazania składników krwi na ten cel jest uzyskanie pisemnej zgody dawcy.

Według gazety, krwiodawcy coraz częściej nie chcą podpisywać takiej zgody. Skarżą się również, że gdy odmówili podpisania zgody, usłyszeli, że nie zostaną dopuszczeni do oddania krwi.

Resort zdrowia przypomina, że jeżeli dawca nie wyrazi zgody na przekazanie jego osocza do wytwórni farmaceutycznej, w celu wytworzenia z niego leków, składnik jego krwi zostanie wykorzystany wyłącznie do celów klinicznych, a w sytuacji, kiedy nie będzie na niego zapotrzebowania ze strony szpitali, zutylizowany.

W kwietniu 2012 r. po publikacjach medialnych nt. zgody na przekazanie oddanej krwi do przetworzenia na leki w przypadku niewykorzystania jej do celów klinicznych, które zdaniem resortu zdrowia wywoływały niepokój społeczny Agnieszka Gołąbek, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zaznaczała, że publiczna służba krwi nie jest biznesem.

Podkreślała, że jednostki organizacyjne publicznej służby krwi - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - nie działają dla zysku, a leki wytwarzane z osocza, które pozostaje w nadwyżce po zabezpieczeniu potrzeb klinicznych, ratują życie i zdrowie pacjentów chorujących m.in. na hemofilię, a także pacjentów po przeszczepach, z niedoborami odporności.

Wskazała też, że wprowadzenie do kwestionariusza dawcy zapisu dot. wyrażenia przez dawcę zgody na przekazanie oddanej krwi do przetworzenia na leki w przypadku niewykorzystania jej do celów klinicznych nastąpiło na podstawie rekomendacji, przedłożonej Ministrowi Zdrowia przez Krajową Radę do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w październiku 2011 r.

Agnieszka Gołąbek zaznaczyła też, że centra krwiodawstwa mają możliwość przekazania składników krwi oddanej przez dawcę (w szczególności osocza) do przetworzenia w leki jedynie w przypadku niewykorzystania krwi lub jej składników do celów klinicznych.

Więcej: www.mz.gov.pl

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH