Małopolskie: kolejny powiat dodzwoni się do centralnej dyspozytorni

Numer alarmowy 999 w powiecie chrzanowskim jest już połączony z dyspozytornią w Krakowie. Wcześniej łączył on dzwoniącego z oddziałem ratunkowym miejscowego szpitala. Pojawiają się jednak obawy o skuteczność scentralizowanego systemu.

W scentralizowanym systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) już wcześniej znalazły się powiaty myślenicki, miechowski, suski, bocheński, wadowicki oraz Skawina. 27 sierpnia do centrali dołączy powiat oświęcimski - informuje Gazeta Krakowska.

Grzegorz Michalczyk, ratownik z Chrzanowa zwraca jednak uwagę, że elektroniczne mapy bywają zawodne. Przypomina, że pierwszego dnia po przyłączeniu myślenickiej dyspozytorni do krakowskiego pogotowia karetkę wysłano na osiedle Tysiąclecia w Nowej Hucie zamiast na osiedle o takiej samej nazwie w Myślenicach.

Monika Frenkiel, rzeczniczka wojewody małopolskiego przekonuje, że zintegrowana dyspozytornia krakowska ma jeden cel: skrócenie do minimum czasu dojazdu karetki do pacjenta i dowiezienie go do najbliższego szpitala. Tłumaczy, że powiaty, które dołączyły do systemu, mają do dyspozycji o wiele więcej karetek pogotowia.

Centralizacja dyspozytorni pogotowia ratunkowego budzi jednak emocje. W regionie warmińsko-mazurskim wątpliwości co do zasadności centralizacji systemu PRM pojawiły się np. po tym, jak dyspozytor pogotowia z Olsztyna skierował karetkę pod niewłaściwy adres (dwie miejscowości miały identyczną nazwę).

- Być może gdyby istniały małe dyspozytornie powiatowe, dobrze znające swój teren, nie doszłoby do takiej pomyłki. Jednak to nie jest przyszłość ratownictwa - wyjaśniał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Zawadzki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej i zwracał uwagę,  że należy dążyć do stworzenia zintegrowanego systemu ogólnokrajowego.

- Błędy się zdarzają, nie da się ich całkowicie wyeliminować. Trzeba je dokładnie analizować i pilnować, aby się nie powtarzały - dodawał.

Czytaj. Scentralizowany system ratownictwa jest bardziej skuteczny

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH