Małopolskie: jedna dyspozytornia pogotowia dla Krakowa i 12 powiatów

Kraków i 12 małopolskich powiatów jest już obsługiwanych przez jedną dyspozytornię pogotowia ratunkowego - poinformował w piątek (16 listopada) wojewoda małopolski Jerzy Miller. Dzięki temu zarządzanie karetkami będzie sprawniejsze i będą one szybciej dojeżdżać na wezwanie.

Dotychczas na tym terenie działało 13 dyspozytorni. Jak mówił wojewoda Jerzy Miller na konferencji prasowej w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, ich koncentracja pozwoli też lepsze wykorzystanie posiadanych służb ratowniczych oraz podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców województwa.

Krakowska skoncentrowana dyspozytornia obejmuje obszar o powierzchni ponad 7 tys. km kw., tj. powiaty: krakowski, myślenicki, proszowicki, olkuski, miechowski, wielicki, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański i miasto Kraków. Mieszka tam blisko 2 mln 200 tys. mieszkańców.

Na tym terenie działają 73 zespoły ratownictwa medycznego i jeden sezonowy w pow. tatrzańskim. W dyspozytorni funkcjonuje 12 stanowisk wyposażonych w komputery i konsole służące do prowadzenia rozmów z zespołami ratowniczymi, rejestrowania zgłoszeń, wyszukiwania najbliższych wolnych zespołów, śledzenia ich trasy i łączności z nimi.

Dyspozytorzy medyczni odbierają zgłoszenia z nr alarmowego 999 z obszaru działania dyspozytorni, a także przekazane z nr 112 przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego i inne służby.

- To jest pierwszy w kraju system tak dojrzały technicznie i tak rozległy obszarowo. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe pracuje nad tym rozwiązaniem już kilka lat. Mamy doskonały zespół ludzi, ale też bardzo dobrze przetestowane rozwiązania techniczne. Stąd nasza odwaga, aby to, co służyło dotąd milionowi stu tysiącom mieszkańców, głównie Krakowa, poszerzyć na obszar zamieszkały przez ponad 2 mln mieszkańców, bo tym dobrodziejstwem szybkiego reagowania trzeba się podzielić z następnymi - powiedział PAP Miller.

Jak zapewniła dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska, nowy system zapewnia dużo większą sprawność zarządzania zespołami ratownictwa medycznego w terenie.

- Nie ma konieczności porozumiewania się telefonicznego pomiędzy poszczególnymi dyspozytorami w celu zgromadzenia większej liczby zespołów na miejscu zdarzenia. Dyspozytor widzi wszystkie wolne karetki, a system mu podpowiada, która z nich najszybciej w tym czasie dojedzie - powiedziała Małgorzata Popławska.

Jak poinformowała, 99,27 proc. połączeń telefonicznych w skoncentrowanej dyspozytorni jest odbieranych przed upływem 30 sekund; 30 proc. z nich kończy się wysłaniem karetki.

Zmiany organizacyjne systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego trwają w Małopolsce od kwietnia tego roku z przerwą na ME 2012. Harmonogram zakłada, że od 1 lutego 2013 r. w Małopolsce będą funkcjonować dwie skoncentrowane dyspozytornie pogotowia ratunkowego: w Krakowie i Tarnowie. W Krakowie będzie działać 12 stanowisk, a Tarnowie - pięć. Na jedno stanowisko dyspozytorskie będzie przypadać średnio 200 tys. mieszkańców.

Dyspozytornia Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie obsługiwać będzie rejony: Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Bochni, Gorlic i Limanowej. Część z nich została już przyłączona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH