Małopolskie: interpelacja ws. lądowiska dla śmigłowców w Zakopanem

Poseł Solidarnej Polski zawrócił się do ministra zdrowia z zapytanie poselskim ws. aktualizacji wojewódzkiego małopolskiego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego o lotniczy zespół ratownictwa medycznego na Podhalu.

''Powziąłem niepokojącą informację, że na Podhalu, regionie który ze względu na swoje walory krajobrazowe i inne atrakcje jest obleganym regionem turystycznym brak jest nowoczesnego śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na wniosek prywatnego stowarzyszenia TOPR Wojewoda Małopolski pozytywnie zaopiniował wycofanie z lądowiska w Zakopanem śmigłowca LPR. Od tego czasu lądowisko okupuje śmigłowiec Sokół należący do TOPR'' - przedstawia w zapytaniu Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski.

Poseł wskazuje, że śmigłowiec TOPR jest obsługiwany przez pilotów prywatnej firmy, nie posiada licencji na przewożenie rannych, zwłok ani organów do przeszczepów.

''Zatem oficjalnie może służyć jedynie jako transport ratowników. Wyremontowane i wielkim kosztem wyposażone profesjonalne lądowisko przy zakopiańskim szpitalu zostało przez LPR wydzierżawione TOPR. Zatem Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyposażone ostatnio w nowoczesne śmigłowce typu Eurocopter nie stacjonuje na Podhalu i nie bierze udziału w akcjach ratowniczych podczas wypadków drogowych, pilnych wezwań do chorych czy też do transportu organów do przeszczepu'' - wskazuje Mularczyk.

Jest zdania, że na terenie Podhala, regionie odwiedzanym rocznie przez miliony turystów znacznie obniżył się poziomu zabezpieczenia w służbę ratowniczą i sytuacja taka powinna ulec zmianie.

Jak podaje Gazeta Krakowska, Czesław Ślimak, wiceprezes zarządu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziwi się interpelacji posła Mularczyka. Wskazuje, że TOPR ma podpisaną umowę z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym na dzierżawę bazy śmigłowcowej z lądowiskiem.

Zgodnie z umową śmigłowce LPR mogą lądować na tym lądowisku za każdym razem, gdy będą miały taką potrzebę.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH