PAP/Rynek Zdrowia | 30-12-2016 18:42

Małopolskie i Lubuskie: nowe ogniska ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek (30 grudnia) o wystąpieniu dwóch kolejnych ognisk ptasiej grypy w naszym kraju: w województwie małopolskim i  lubuskim. W sumie w Polsce jest już 18 ognisk tej choroby, najwięcej w województwie lubuskim.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Siedemnaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym położonym w miejscowości Dąbrowa Tarnowska (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski, województwo małopolskie), gdzie było 7 sztuk kur. Obecność wirusa potwierdziły wyniki badań Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Osiemnaste ognisko grypy ptaków (podtyp H5N8) wykryto w gospodarstwie położonym w miejscowości Stare Polichno (gmina Santok, powiat gorzowski, województwo lubuskie), gdzie znajdowało się ponad 23,5 tys. indyków. Gospodarstwo to znajduje się w obrębie wyznaczonego wcześniej obszaru zagrożonego dla gospodarstwa w gminie Deszczno, gdzie stwierdzono na początku grudnia br. pierwsze ognisko tej choroby.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna.