Małopolskie: NFZ zwiększa dostępność do świadczeń psychiatrycznych

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął konkursy i zakontraktował nowe miejsca, w których pacjenci mogą skorzystać z różnych form opieki psychiatrycznej.

Jak informuje Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy oddziału NFZ, podpisano nowe umowy w zakresie leczenia uzależnień na oddziałach dziennych, ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej, świadczeń seksuologii i patologii współżycia. Nowe miejsce udzielania świadczeń są dedykowane zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

- Ważnym obszarem, który rozwija się w Małopolsce jest także leczenie środowiskowe. Małopolski Oddział NFZ  zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, chce przenieść ciężar realizacji świadczeń psychiatrycznych z oddziałów szpitalnych na opiekę realizowaną w domu pacjenta. Taki kierunek działań sprzyja zwiększeniu komfortu pacjenta, który jest leczony w otoczeniu, gdzie czuje się bezpieczny - mówi Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego oddziału Funduszu.

W leczeniu środowiskowym pacjenci będą mogli korzystać z pomocy w 14 nowych placówkach: w Skale, Bochni, Chrzanowie, Gorlicach, Wieliczce, Budzowie, Nowym Targu, Białym Dunajcu, Łyszkowicach, Wadowicach, Brzesku, Olkuszu, Myślenicach i Tuchowie.

Nowością na mapie świadczeń psychiatrycznych w regionie są  2 poradnie seksuologiczne i patologii współżycia (obie w Krakowie), ponadto w trzech nowych placówkach pacjenci będą mogli korzystać z terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.

- Istotnym kierunkiem rozwoju opieki psychiatrycznej są także świadczenia dla dzieci i młodzieży. Udało nam się zakontraktować oddział dzienny realizujący świadczenia psychiatryczne rehabilitacyjne dla dzieci w Oświęcimiu; a także trzy nowe poradnie psychiatryczne oraz 2 poradnie zabezpieczające terapię uzależnień dla dzieci i młodzieży - wymienia dyrektor Barbara Bulanowska.

Tegoroczny budżet MOW NFZ przeznaczony na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień wynosi 153,1 mln zł.

Zakontraktowane placówki nie są ostatnimi, które miały szansę na kontrakt z NFZ jeszcze w tym roku. 24 sierpnia MOW NFZ ogłosił trzy dodatkowe konkursy ofert. Małopolski oddział Funduszu chce dokontraktować realizatorów programu terapii zaburzeń preferencji seksualnych oraz placówki realizujące świadczenia dzienne rehabilitacyjne dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi i leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi ze wskazań życiowych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH