Wojewódzki inspektor sanitarny w Krakowie prof. Rafał Niżankowski wysłał do dyrektorów szpitali w Małopolsce list z przypomnieniem, że są zobowiązani zapewnić personelowi, który styka się z pacjentami, możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Pracownicy mogą odmówić, ale według szefa małopolskiego sanepidu, powinni to zrobić na piśmie.

– Szczepienia przeciwko grypie są szczepieniami zalecanymi, a nie obowiązkowymi. Nie ma żadnej regulacji prawnej, która by nakazywała wszystkim lekarzom i pielęgniarkom się szczepić. Mimo tego, wojewódzki inspektor sanitarny, postanowił przypomnieć dyrektorom szpitali o potrzebie szczepienia, bo medycy są grupą zawodową bardziej niż inne narażoną na zakażenie, mogą też sami być źródłem zakażenia dużej liczby osób – powiedziała PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Anna Armatys.

Rafał Niżankowski w liście do dyrektorów powołuje się m.in. na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące szczepień pracowników medycznych oraz na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2005 r. w sprawie ochrony zdrowia pracowników narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

– Nie ulega wątpliwości, iż wirus grypy stanowi taki szkodliwy czynnik biologiczny – napisał Niżankowski, dodając, że podstawowym sposobem ograniczenia narażenia jest szczepienie. – Szczepienie odgrywa zatem podwójną rolę. Stanowi zarówno najskuteczniejszy środek ochrony personelu, jak też istotny element w zapobieganiu szpitalnym zakażeniom pacjentów – dodał.

Wojewódzki inspektor sanitarny zaznaczył, że to do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie osobom narażonym na zakażenie możliwości zaszczepienia się, choć pracownik może oczywiście odmówić.

– Ze względu na możliwość roszczeń, w tym ewentualnych roszczeń pacjentów, u których w trakcie pobytu w szpitalu pojawi się grypa, odmowa zaszczepienia powinna mieć formę pisemną z podaniem przyczyn – zaznacza Rafał Niżankowski. Poprosił też dyrektorów o poinformowanie o stanie szczepienia  w szpitalu.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Andrzej Kulig powiedział PAP, że co roku w szpitalu są organizowane szczepienia.

– Jest grupa osób zainteresowanych nimi i grupa, która szczepić się nie chce – mówił.

Zdaniem Kuliga żądanie od pracowników w takiej sprawie wyjaśnień na piśmie to naruszenie ich praw.

– Nie będę tego wymagał od lekarzy i pielęgniarek. Nie ma ku temu podstaw prawnych – podkreślił Kulig.

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu Krzysztof Kiciński powiedział PAP, że w jego placówce zakupione zostały szczepionki dla całego białego personelu.

– Akcja szczepienia zmierza już ku końcowi, pracownicy nie odmawiają. Wszyscy się w ostatnich latach przekonali się, że to skuteczna metoda ochrony – powiedział Kiciński.

W Małopolsce liczba zachorowań na grypę sezonową jest nieco większa niż w tym samym okresie zeszłego roku. We wrześniu według danych sanepidu odnotowano 1360 przypadków, w październiku 3488, a w pierwszym tygodniu listopada 1726. Epidemiolodzy tłumaczą to załamaniem pogody w październiku oraz bardziej sumiennym wywiązywaniem się lekarzy z obowiązku zgłaszania zachorowań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH