30 więźniów z Małopolski, skazanych za przestępstwa komunikacyjne i przemoc domową, wzięło udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy - poinformował rzecznik Małopolskiego Inspektoratu Służby Więziennej kpt. Tomasz Wacławek.

Od czerwca do grudnia skazani brali udział w spotkaniach i szkoleniach z pierwszej pomocy. Odbyli też krótkie praktyki w szpitalu zajmującym się osobami długotrwale chorymi.

Twórcy projektu założyli, że szkolenia oraz praktyka w placówce szpitalnej przy opiece nad chorymi, uwrażliwi więźniów na cierpienie innych osób i pomoże zbudować u nich nowy system wartości - oparty nie na sile i przemocy, lecz na wrażliwości, odpowiedzialności i empatii.

Szkolenia miały także przygotować uczestników do udzielania pomocy przedmedycznej, wykonywania prostych czynności medycznych, a w dalszej perspektywie - pracy w charakterze asystenta instruktora pierwszej pomocy.

Jak podkreślił kpt. Wacławek, dzięki takim szkoleniom skazani zdobywają nowe kompetencje, przygotowują się do podejmowania aprobowanych ról społecznych. Szkolenia mają też ułatwić osadzonym zrozumienie przyczyn popełnionych przestępstw i wzmocnić lub zbudować postawy empatyczne wobec ofiar przestępstw. Tym samym mogą zapobiec powrotowi do przestępstwa.

Projekt wpisuje się również w szereg działań zmierzających do ograniczenia skutków wykluczenia społecznego osób opuszczających zakłady karne. Ma pokazać, że niektórzy więźniowie są osobami aktywnymi społecznie i użytecznymi.

Projekt "Pierwsza pomoc - Druga szansa" realizowany był we współpracy Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża i służbą więzienną zakładu karnego w Trzebini. Został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Miał charakter pilotażowy i był oparty na wcześniejszej współpracy OISW i PCK w Krakowie. Wcześniej więźniowie brali udział w krótkich szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy oraz kierowani byli do wykonywania nieodpłatnych prac na rzecz PCK.

W szkoleniach z pierwszej pomocy i pomocy przedmedycznej brali też udział funkcjonariusze służby więziennej z Zakładu Karnego w Trzebini.

- To było dla nas również bardzo cenne z uwagi na specyfikę pracy służby więziennej - podkreśla kpt. Wacławek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH