Małopolska: sanepid namawia do walki z nałogiem

W Małopolsce rusza kampania "Chrońmy dzieci przed dymem tytoniowym" organizowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Plakaty i ulotki zachęcające do rezygnacji z palenia pojawią się m.in. w szpitalach, żłobkach, klubach fitness i na uczelniach.

Partnerami akcji są: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wojewódzki Specjalistyczny Szpitala Dziecięcy im. św. Ludwika i Centrum Medyczne "Ujastek", a honorowym patronem marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa.

W Polsce każdego roku rodzi się ok. 100 tys. noworodków, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, a ok. 3 mln dzieci narażonych jest na bierne palenie. Dzieci wdychające dym tytoniowy częściej zapadają na zapalenia ucha środkowego, infekcje dróg oddechowych i są bardziej narażone na astmę. 

- Adresatami naszej kampanii są osoby w wieku od 19 do 39 lat, w szczególności kobiety planujące ciążę, ciężarne i młode matki oraz ich partnerzy, dlatego będziemy zachęcali do udziału w akcji placówki często przez nich odwiedzane - poradnie ginekologiczne, szkoły rodzenia, przedszkola, kluby fitness, sklepów z artykułami dla dzieci - powiedziała PAP Magdalena Droździk z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. 

- Chcemy zwiększyć wiedzę kobiet o skutkach palenia i zachęcić je do ograniczenia bądź rezygnacji z palenia - dodała. 

Plakaty i ulotki ostrzegające przed skutkami palenia, także biernego, pojawią się w placówkach we wszystkich powiatach Małopolski. Organizowane będą spotkania oraz punkty informacyjno-edukacyjne, w których będzie można przekonać się, jak szkodliwy jest dym tytoniowy. Korzystając ze specjalistycznych urządzeń - smokolizerów, będzie można zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. 

Kampania potrwa do końca roku. W jej kolejnej odsłonie, w 2014 r., będzie mowa także o innych używkach. 

Małopolska kampania to część szerszego projektu, który do końca 2016 r. będzie prowadzić Państwowa Inspekcja Sanitarna, a który ma zmienić zachowania przyszłych matek i wpłynąć na poprawę zdrowia ich dzieci. Zakłada on m.in. szkolenia dla personelu medycznego i nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych, stworzenie elektronicznej platformy edukacyjnej. 

Program jest współfinansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, jego budżet to 12,5 mln zł. Realizuje go Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytutem Medycyny Pracy oraz Instytutem Medycyny Wsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH