Małopolska: pielęgniarska opieka długoterminowa w domu chorego zakontraktowana

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkursy na domowe świadczenia pielęgniarskie dla chorych wymagających długoterminowej opieki. Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 21,5 mln zł. Nowe kontrakty będą obowiązywać od 1 marca.

- NFZ w Małopolsce podpisał umowy na 428 etatów pielęgniarskich, czyli o 23 etaty więcej niż w 2012 roku, co pozwoli na objęcie domową opieką 2568 pacjentów - jest to co najmniej 140 pacjentów więcej niż w roku ubiegłym - przekazała dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Bulanowska.

Zainteresowanie konkursem było znaczne. Podczas oceny ofert szczególnie kładziono nacisk na jakość i kwalifikacje personelu, dlatego wysoko punktowane było doświadczenie w opiece nad pacjentem w środowisku domowym.

- Patrząc na mapę zakontraktowanych świadczeń widzimy, że na rynku usług medycznych pojawiły się nowe placówki, na niektórych obszarach zastąpiły one jednostki dotychczas realizujące opiekę. Nie powinno to jednak niepokoić pacjentów, ponieważ nowe placówki zostaną poinformowane, że pacjenci wymagający kontynuacji opieki powinni otrzymać ją w pierwszej kolejności - tłumaczy dyrektor Bulanowska.

Padła zapowiedź, że po rozstrzygnięciu konkursu małopolski oddział przeanalizuje raz jeszcze poziom zabezpieczenia świadczeń na poszczególnych obszarach, szczególnie tych posiadających znaczny procent populacji powyżej 65 roku.

- Tam, gdzie liczba etatów pielęgniarskich jest niższa od dotychczasowej lub demografia bądź specyfika obszaru wymaga ich dokontraktowania Fundusz rozważy ogłoszenie konkursów uzupełniających. Zależy nam na utrzymaniu dostępności co najmniej na dotychczasowym poziomie, a w wielu powiatach już udało się dostępność do opieki zwiększyć - podkreśla dyrektor oddziału Funduszu.

Zakontraktowane przez NFZ świadczenia dedykowane są pacjentom obłożnie chorym, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu, ale konieczna jest u nich systematyczna opieka pielęgniarska.

Jak przypomina rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Funduszu Jolanta Pulchna, z pielęgniarskiej opieki długoterminowej mogą skorzystać przewlekle chorzy, którzy wg skali Barthel, oceniającej samodzielność chorego - uzyskali od 0 do 40 punktów. W zakwalifikowaniu chorej osoby do objęcia opieką domową pielęgniarki opieki długoterminowej pomoże pacjentowi każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego oraz pielęgniarka POZ.

Lekarz wystawia stosowne skierowanie określając stan chorego i rodzaj niezbędnej pomocy; pielęgniarka wypełnia druk kwalifikacji opisując stopień samodzielności chorej osoby (m.in. w zakresie poruszania się, czynności higienicznych itp). Na podstawie tych dokumentów może zostać choremu przydzielona pielęgniarska opieka długoterminowa w domu.

Pielęgniarka opieki długoterminowej odwiedza chorego co najmniej 4 razy w tygodniu. W razie potrzeby dostępna jest również w niedzielę, święta i dni wolne od pracy. Chory może liczyć na pomoc w pielęgnacji; poruszaniu się, zmianie opatrunków, dbałości o sprzęt np.: stomijny czy cewnik, aplikowaniu leków i zastrzyków. Opiekun natomiast, uzyska od pielęgniarki istotne wskazówki jak pielęgnować chorego na co dzień.

Czas objęcia chorego tą formą opieki jest uzależniony od stanu zdrowia pacjenta. Ocena jego stanu zdrowia odbywa się co miesiąc przez pielęgniarkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH