Jak podaje

W Małopolsce dawstwo narządów prawie nie istnieje. W poprzednim roku wskaźnik wyniósł tylko 0,9, czyli niecałe jedno pobranie na 1 milion mieszkańców. W 2008 roku wskaźnik przedstawiał się jeszcze gorzej. Porównując w województwie pomorskim wskaźnik ten wynosi 40 pobrań na 1 mln mieszkańców.

– Mimo licznych akcji i spotkań organizowanych przez Poltransplant, z prezentacjami teatralnymi mającymi nauczyć lekarzy, jak rozmawiać z rodziną zmarłego, mimo apeli Kościoła nadal widać niechęć lekarzy do podjęcia trudu zidentyfikowania dawcy. Dlaczego? Po pierwsze, jest to zwykle dodatkowa praca dla lekarza. Po drugie - lekarze nie chcą podejmować się rozmów z rodzinami zmarłych. Po trzecie - w środowisku medycznym wciąż istnieje obawa, że może to rodzić komplikacje prawne – mówi Irena Milaniak, koordynator transplantacyjny w Szpitalu im. Jana Pawła II.

W Krakowie w ostatnim czasie gościł prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

– Dlaczego w Małopolsce w roku 2007 na 3,5 mln ludności były zaledwie 3 pobrania, a w Zachodniopomorskiem na 1,7 mln mieszkańców aż 54? Nie ma przeszczepiania bez akceptacji społecznej, ale i bez akceptacji środowiska medycznego. Jeśli dyrektor szpitala czy anestezjolog nie są przekonani do idei przeszczepów, to do nich nie dojdzie. Na całym świecie jest za mało narządów do transplantacji, ale w Polsce sytuacja jest wręcz katastrofalna – zastanawiał się profesor.

Zdaniem profesora powinno się szkolić koordynatorów w małopolskich szpitalach. Posiadając odpowiednią wiedzę wiedzieliby jakich formalności dopełnić oraz podjęliby się trudu rozmowy z rodziną zmarłego.

– Niezbędna jest jednak przychylność menedżerów, czyli dyrektorów szpitali. Muszą być przekonani, że transplantologia jest potrzebna – dodaje profesor Rowiński.

Gdy w 2007 r. doszło do zapaści w transplantologii, to w województwie podlaskim pobrano jedynie organy od 7,6 dawców na 1 mln mieszkańców, dla porównania w 2006 r. - od 20 dawców na 1 mln mieszkańców.  Najwięcej pobrań w 2007 r. przeprowadzono w województwie zachodniopomorskim – 31,9 na 1 mln mieszkańców, najmniej w województwie dolnośląskim – 6,5 na 1 mln mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH