Małopolska: leczenie chorób płuc jednym z priorytetów Funduszu Spirometria. Fot. PTWP

W 2016 roku leczenie chorób płuc będzie jednym z priorytetów Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak już w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 70 mln zł.

Na wszystkie szpitalne oddziały chorób płuc w Małopolsce MOW NFZ przeznaczy w tym roku 70 907 876 zł.

Oddziały te wykonują kompleksowe usługi diagnostyczne i lecznicze w pełnym zakresie w dziedzinie chorób układu oddechowego, m.in. nowotworów płuc, chorób opłucnej, nowotworów śródpiersia, zapalenia płuc i opłucnej, zatorowości płucnej, chorób obturacyjnych, takich jak astma czy POChP, chorób śródmiąższowych płuc.

Małopolskie oddziały pulmonologiczne zapewniają nowoczesną diagnostykę nie tylko w tak dużych ośrodkach jak Szpital Uniwersytecki czy Szpital Jana Pawła II w Krakowie, ale też w mniejszych placówkach. Np. przeprowadzenie bronchoskopii fluorescencyjnej - która pozwala na rozpoznanie nie tylko bardzo małych zmian nowotworowych w płucach i również stanów przedrakowych - możliwe jest w proszowickim szpitalu.

Pacjenci, którzy wymagają kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej - z powodu powikłań lub przedłużających się chorób płuc - mogą z niej korzystać w dwóch ośrodkach w warunkach stacjonarnych (Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu i Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dra S. Jasińskiego w Zakopanem) lub na oddziałach dziennych, w wyjątkowych miejscach, bo pod ziemią, w kopalniach soli w Bochni i Wieliczce.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH