Małopolska: "Lasy dla życia" - program dla niepełnosprawnych Fot. Marcin Polak/Flickr.com (CC BY 2.0)

Rehabilitacji i rekreacji osób niepełnosprawnych służy realizowany w Małopolsce projekt "Lasy dla życia". W tym roku korzystali z niego podopieczni krakowskich Domów Pomocy Społecznej, w przyszłym roku projekt ma być rozwijany.

W ramach projektu, prowadzonego przez fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, organizowane są wyjazdy do lasów, podczas których niepełnosprawni mogą ćwiczyć z rehabilitantami, zjeść posiłek na łonie natury, zobaczyć pomniki przyrody i miejsca pamięci.

- Las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niewidzących czy poruszających się na wózku. W Małopolsce są już miejsca i ścieżki, gdzie niepełnosprawni mogą pojechać, żeby odpoczywać i korzystać z leczniczych właściwości lasu - mówiła koordynator projektu Joanna Tlałka z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

40 niepełnosprawnych mieszkańców dwóch krakowskich DPS-ów oraz towarzyszący im wolontariusze, opiekunowie i terapeuci uczestniczyli w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. W ramach projektu odbyła się także leśna impreza integracyjna połączona z warsztatami i zajęciami sportowymi dla blisko 200 osób, powstał reportaż telewizyjny oraz film instruktażowy, z którego będą mogły korzystać inne placówki i organizacje wspierające niepełnosprawnych. Prowadzona jest strona internetowa lasydlazycia.info.

Jak podkreśliła Tlałka, projekt "Lasy dla życia" ma uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawni nie powinni być skazani na przebywanie w środowisku zamkniętym, często murów wielkiej aglomeracji, w mieszkaniu czy w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. - Nawet osoby niepełnosprawne często nie uświadamiają sobie, jakie to ważne. My chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić i zaproponować konkretne rozwiązania służące zdrowiu - dodała.

Do współpracy zaproszeni zostali pracownicy naukowi i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych, terapeuci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. "Jest to projekt innowacyjny, mający na celu wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę" - mówił Bogusław Sobczak z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

Fundacja w przyszłym roku chce poszerzyć grono osób korzystających z tej formy wypoczynku i rehabilitacji. Leczniczy wpływ drzew i lasu na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie bez powodu najlepsze uzdrowiska są położone pośród lasów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH