MZ zapowiada: nie będzie resortowych standardów dla porodów niefizjologicznych

Część specjalistów zwraca uwagę na fakt, iż ministerialne standardy okołoporodowe nie obejmują wszystkich rodzących. W Ministerstwie Zdrowia nie planuje się jednak opracowania ich dla przypadków, w których ciąża i poród przebiegają w sposób niefizjologiczny. - Każda patologia w położnictwie musi być traktowana indywidualnie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik resortu.

Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii,  pozytywnie ocenia standardy opracowane przez resort i działające od 8 kwietnia br. Jednocześnie podkreśla jednak, że porody patologiczne wymagają odrębnych zaleceń.

Zdaniem prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie, około 20 proc. porodów pochodzi z ciąż patologicznych.

- Dobrze byłoby oczywiście sformułować dla nich protokoły postępowania, ale to nie jest łatwe. Mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem, zarówno powikłań w ciąży jak i porodowych, tymczasem wspomniane standardy musiałyby mieć duży stopień ogólności - wyjaśnia prof. Chazan.

Jego zdaniem najistotniejszy jest powrót do pewnych zasad organizacji pomocy w ciąży wysokiego ryzyka i podczas porodów wysokiego ryzyka., tj. do nadzoru ordynatorskiego. W każdym szpitalu powinny także działać poradnie konsultacyjne. Ważna jest również możliwość kierowania pacjentek do ośrodków na wyższym poziomie referencyjnym zorientowanych na przypadki ciąży podwyższonego ryzyka.

To nie jest zadanie dla MZ
Prof. Bogdan Chazan zauważa, że zalecenia dotyczące opieki w przypadku porodów i ciąż niefizjologicznych istnieją i działają w Polsce. Opracowanie "Rekomendacje postępowania w najcięższych powikłaniach ciąży i porodu" przygotował m.in. prof. Jan Oleszczuk, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii SP Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

- Przyznaję, że zainteresowanie tą publikacją jest bardzo duże - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Oleszczuk.

Jednocześnie nie ukrywa, że zalecenia ministerielne dotyczące ciąż i porodów niefizjologicznych nie zdałyby - w jego ocenie - egzaminu.

- Powinny się tym zajmować się np. towarzystwa naukowe, choćby po to, aby co pewien czas opracowywać kolejne zalecenia - uważa prof. Oleszczuk. I zaznacza, że standardy nie mogą powstawać raz na zawsze, ani nawet raz na dłuższy czas. Po okresie np. dwóch lat musi nastąpić aktualizacja.

Czy to dyskryminacja?
Interpelację do resortu zdrowia w sprawie braku standardów obejmujących ciąże i porody niefizjologiczne złożył natomiast w Sejmie prawnik, prof. Marian Filar. Zaznacza w niej, że Ministerstwo Zdrowia określając, iż pewne działania wykraczają poza metody postępowania opisane w standardach, jednocześnie pozbawiło prawa do odpowiedniego traktowania kobiet, których ciąża i poród nie przebiegają w sposób prawidłowy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH