MZ: wzrost nakładów na okulistykę. Posłowie: kolejki nadal zbyt długie

W ostatnich latach wzrosły nakłady na świadczenia okulistyczne - podkreślał w Sejmie podczas środowego (12 września) posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W 2011 roku stanowiły one, aż 167 proc. tego, co przeznaczano na okulistykę w 2007 r. Zdaniem posłów PiS większa ilość pieniędzy nie spowodowała skrócenia kolejek pacjentów.

Z raportu o okulistyce przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia przedstawionego na posiedzeniu komisji wynika, że w kolejnych latach wysokość nakładów na realizację świadczeń zdrowotnych w okulistyce ma tendencję wzrostową, natomiast liczba umów utrzymuje się na podobnym poziomie.

Jak podała dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ Agata Horanin-Bawor, w 2008 r. nakłady na Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną wynosiły ponad 351 mln zł, a w 2012 r. 484 mln zł. W tym samym czasie na leczenie szpitalne przeznaczono 666 mln zł w 2008r. i 830 mln zł w 2012 roku.

Według danych Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia w Polsce jest obecnie 3444 okulistów, z czego czynnych zawodowo pozostaje 3183 specjalistów w tej dziedzinie. Liczba lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji w dziedzinie okulistyki wynosi 1 271, z czego 1105 wykonuje zawód.

Z danych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wynika, że w dziedzinie okulistyki specjalizuje się obecnie 591 lekarzy, w tym 355 w trybie rezydenckim (stan na dzień 31.12.2011 r.).

Zaćma - problem numer jeden

Dyrektor Horanin-Bawor poinformowała, że głównym problemem okulistycznym z jakim boryka się współczesne społeczeństwo jest zaćma. 

- NFZ nie obserwuje w tej chwili zwiększenia liczny zaćmy powikłanej. Obserwuje się natomiast wzrost liczby osób czekających na zabieg z zaćmą niepowikłaną - podkreśliła. Dodała: - Usunięcie zaćmy niepowikłanej, związanej z wiekiem jest w centrum naszej uwagi, a my w tych kontraktach staramy się przekazać świadczeniodawcom tak dużo środków, jak się da.

Poseł Bolesław Piecha (PiS), szef komisji przypomniał, że w Polsce obecnie 800 tys. ludzi cierpi z powodu zaćmy, różnego typu, a za kilka lat liczba ta wzrośnie do 1,3 mln. osób. Podkreślił on również, że w Polsce występują duże dysproporcje regionalne dotyczące czasu oczekiwania na zabiegi okulistyczne. Np. na zabieg witrektomii w Bydgoszczy czeka się 24 miesiące, we Wrocławiu - 72 miesiące, a w Piotrkowie Trybunalskim tylko miesiąc.

Podobnie sytuację ocenił Czesława Hoc (PiS). Przyznał on, że wzrost nakładów nie spowodował skrócenie kolejek oczekujących na świadczenie okulistyczne. W jego ocenie sytuacji tej nie poprawia też nierówny podział procedur między świadczeniodawców.

- Odnoszę wrażenie, że te „rodzynki” jak mogę określić zabiegi zaćmy niepowikłanej wykonywane w trybie jednodniowym zbierają podmioty niepubliczne, a hospitalizacja pełna dotycząca zbiegów zaćmy powikłanej spada na podmioty publiczne - mówił poseł Hoc.

Świadczenia będą monitorowane

Wiceminister Sławomir Neumann powiedział z kolei, że nie może zgodzić się ze stwierdzeniem, iż istnieje nierówny podział procedur pomiędzy podmioty publiczne i niepubliczne.

Dodał, że w jego ocenie problem z dostępnością do świadczeń okulistycznych wynika z nierównomiernego rozmieszczenia ośrodków. W niektórych regionach jest znacznie więcej okulistów i placówek udzielających świadczeń - i tam czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Tymczasem średnio w Polsce na zabiegi związane z zaćmą czeka się 300 dni.

Wiceminister zaznaczył również, że resort ma świadomość, że niektóre świadczenia okulistyczne w Polsce są przeszacowane, a inne niedoszacowane. - Będziemy monitorować świadczenia, żeby określić, czy wyceny są prawidłowe - powiedział.

Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) podkreślała, że dostępność do świadczeń okulistycznych wymaga rozwiązań systemowych, gdyż społeczeństwo starzeje się, a w związku z tym wzrasta liczba zabiegów. 

W ocenie sekretarza generalnego Polskiego Związku Niewidomych (PZN) Małgorzaty Pacholec dostęp do świadczeń okulistycznych utrudniają także źle skonstruowane przepisy prawa.

- Co roku do PZN zgłasza się 3,5 tys. osób niewidomych lub tracących wzrok. Dla nich przejście na tę drugą stronę, osób niewidzących czy niedowidzących jest ogromnym problemem. Pomocą miały być świadczenia z zakresu rehabilitacji okulistycznej. Formalnie są one kontraktowane, praktycznie jednak tylko dwie przychodnie realizowały te świadczenia dla dorosłych - w Warszawie przy PZN i jedna w Poznaniu - poinformowała Pacholec. 

Pytanie o konsultanta

W trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia padło też pytanie o przyczyny odwołania ze stanowiska konsultanta krajowego prof. Jerzego Szaflika.

Poseł Dariusz Joński (SLD) chciał poznać, co było bezpośrednim powodem odwołania profesora z pełnionej funkcji.

- 16 sierpnia dowiedzieliśmy się, że profesor zostaje odwołany. Dzień później usłyszeliśmy, że zarzuty przeciwko profesorowi trafiły do CBA, co było dla wszystkim jednoznacznym sygnałem, że sprawa ma charakter korupcyjny. Chciałbym jednak dowiedzieć się wreszcie, jakie są konkretne zarzuty przeciwko byłemu już konsultantowi - zapytał Joński.

Wiceminister Neumann nie udzielił na to pytanie konkretnej odpowiedzi. Stwierdził natomiast, że konsultant krajowy to jest osoba, która powinna szczególnie przestrzegać zapisanych procedur, a nie wykorzystywać je. Tymczasem - jak tłumaczył - resort po kontroli otrzymał informacje, że może być naruszone prawo, dlatego skierował sprawę do CBA.

- Prof. Szaflik, jako okulista nie został pozbawiony prawa wykonywania zawodu i nadal pracuje. Nie chcemy, żeby osoba pełniąca funkcję konsultanta miała konfliktu interesów - przekazał wiceminister. Potwierdził również, że sprawę na obecnym etapie bada prokuratura.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH