MZ wylicza wyzwania stojące przed polską transplantologią FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zwiększenie liczby narządów do przeszczepienia, która mimo że rośnie, wciąż jest niewystarczająca, oraz udoskonalanie technik monitorowania stanu zdrowia biorcy - to, zdaniem wiceminister zdrowia Katarzyny Głowali, jedne z wyzwań stojących przed transplantologią.

Wiceminister zdrowia na środowej (21 marca) konferencji prasowej dotyczącej działań Ministerstwa Zdrowia w zakresie transplantologii oceniła, że dane dotyczące tej dziedziny medycyny są "bardzo pozytywne", ale nie brakuje wyzwań.

Wymieniła m.in. opanowanie technik bezpiecznego przeszczepiania narządów, określenie kryteriów śmierci dawcy, rozwój technologii pozwalających na lepsze przechowywanie, "a nawet leczenie narządów przed ich przeszczepem".

- Kolejne wyzwania, jakie czekają polską transplantologię, to przede wszystkim aspekt immunologiczny, czyli dobór dawcy z biorcą, oraz utrzymanie przeszczepu. Tu głównie chodzi o leki po przeszczepie, żeby działały jak najlepiej - powiedziała wiceminister.

Zaznaczyła również, że konieczny jest rozwój wiedzy medycznej połączony z rozwojem technologii pozwalającej na przeprowadzanie złożonych przeszczepów m.in. kończyn górnych, twarzy i krtani. Podkreśliła również, że wyzwaniem jest za mała liczba narządów do przeszczepów. - Ona z roku na rok jest coraz większa, ale nadal jest niewystarczająca" - mówiła.

Z kolei prof. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, podkreśliła, że są duże różnice regionalne, jeśli chodzi o liczbę zmarłych dawców na milion mieszkańców.

Podała, że w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem jest 30 dawców na milion mieszkańców, a średnia krajowa to 14 dawców. Tymczasem np. w Hiszpanii w 2017 roku liczba zmarłych dawców na milion mieszkańców wyniosła 47.

- Możemy zwiększyć liczbę dawców zmarłych poprzez znacznie lepszą zgłaszalność. Ważna jest także świadomość społeczna - oceniła profesor.

Wśród wyzwań minister wymieniła również udoskonalenia metod kwalifikacji biorców oraz technik monitorowania stanu zdrowia biorcy, a także skutecznego leczenia immunosupresyjnego (hamującego reakcje organizmu powodujące m.in. odrzucenie przeszczepu).

Głowala zapowiedziała, że Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększenie finansowania Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej o 10 mln zł. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na leczenie choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD), która nie jest obecnie refundowana przez NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH