MZ: większe wyceny świadczeń w opiece paliatywnej od 2017 r.  Od 2017 r. wyraźnie zwiększy się wycena świadczeń w zakresie opieki paliatywnej. Fot. archiwum

Od 2017 r. wyraźnie zwiększy się wycena świadczeń w zakresie opieki paliatywnej, co powinno poprawić finansowanie tej dziedziny medycznej - zapowiedział w piątek (8 kwietnia) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas konferencji w Warszawie.

Spotkanie zorganizowało Obywatelskie Porozumienie na rzecz Medycyny Paliatywnej. Eksperci tej specjalności wyrażali ubolewanie, że z powodu zbyt niskiego finansowania opieka paliatywna w naszym kraju od wielu lat jest w stagnacji, a personel medyczny jest przemęczony tą sytuacją.

- W zależności od regionu na wolne miejsce w stacjonarnym hospicjum chorzy muszą czekać od kilkunastu dni do kilku miesięcy" - podkreślił wiceprezes oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, reprezentujący również Porozumienie Hospicjów Dolnośląskich dr Maciej Sokołowski.

Specjalista dodał, że poza nielicznymi wyjątkami nie są tworzone nowe miejsca w stacjonarnych ośrodkach, ponieważ przynoszą one jedynie straty. Według prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr Aleksandry Ciałkowskiej-Rysz, niedofinansowanie tych ośrodków sięga 40-50 proc. Tymczasem zapotrzebowanie na tego rodzaju leczenie jest coraz większe.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że medycyna paliatywna została potraktowana priorytetowo przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która zajmuje się wyceną świadczeń medycznych.

- Oczekiwania pacjentów i specjalistów tej dziedziny opieki medycznej powinny zostać w dużej mierze zaspokojone - podkreślił wiceminister Pinkas.

Dr Maciej Sokołowski poinformował, że za całodniowy pobyt w hospicjum stacjonarnym wycena ma się zwiększyć z dotychczasowych ponad 200 zł do 405 zł, czyli prawie dwukrotnie. Ma ona obowiązywać od 2017 r.

Specjalista dodał, że problemem są wciąż nadwykonania, za które Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci lub robi to z opóźnieniem. Na Dolnym Śląsku NFZ nie zapłacił jeszcze 1 mln za świadczenia w opiece paliatywnej.

- Czekamy wciąż na to, że w opiece hospicyjnej nie będzie limitowania usług, podobnie jak w przypadku porodów - podkreślił Sokołowski.

Eksperci przyznali, że w opiece paliatywnej dość dobra jest sytuacja kadrowa.

Z danych przedstawionych podczas konferencji przez dyrektor Hospicjum Elbląskiego Wiesławę Pokropską, która jest konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej, wynika, że w naszym kraju jest 420 lekarzy, którzy uzyskali specjalizację z medycyny paliatywnej. - Co trzeci z nich jednak nie pracuje w swojej specjalności - zaznaczyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH