MZ uspokaja: krwi nie zabraknie

Ministerstwo Zdrowia informuje, że z bieżących raportów oraz analiz wynika, że wytwarzana obecnie ilość krwi i jej składników pokrywa zapotrzebowanie krajowej służby zdrowia.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, dane dotyczące zapasów krwi monitorowane są na bieżąco. Codzienne informacje o jej zasobach z regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa przesyłane są do Narodowego Centrum Krwi.

Stan krwi we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce wynosi średnio od około 10 000 do 30 000 jednostek, które w zależności od potrzeb trafiają do szpitalnych banków krwi każdego dnia. W okresie letnim poziom ten kształtuje się w granicach od ok. 10 000 do 20 000 jednostek. Jednocześnie utrzymywana jest stała współpraca wszystkich regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w zakresie zapewnienia pełnego zabezpieczenia w krew i jej składniki.

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach.

W Polsce każdego dnia – z wyjątkiem weekendów – krew oddaje około 4 500 dawców. W roku 2009 honorowo krew oddało 688 060 krwiodawców. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dążą do tego, aby z roku na rok liczba dawców regularnie się zwiększała.

Decyzją Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2009 roku wdrażany jest program zdrowotny pod nazwą ,,Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych – okres realizacji lata 2010-2014”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH