MZ: rozporządzenie o kompetencjach ratowników powinno szybko wejść w życie FOT. Archiwum RZ

Resort zdrowia zapewnia, że chce, by rozporządzenie określające zakres świadczeń zdrowotnych, które będzie mógł wykonywać ratownik medyczny, weszło w życie jak najszybciej. Podczas konsultacji liczne uwagi do projektu zgłaszali i ratownicy, i pielęgniarki.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2016 r. ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu (czyli na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego), ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na oddziałach innych niż SOR-y.

Ministerstwo przekonuje, że umożliwienie ratownikom wykonywania zawodu w tych podmiotach "może stanowić wsparcie dla pielęgniarek".

Obecnie resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie świadczenia zdrowotne ratownicy będą mogli wykonywać w szpitalach i przychodniach. W piśmie kierowanym do Rządowego Centrum Legislacji resort przyznaje, że obecnie istnieje luka prawna w zakresie tych regulacji i prosi o pilne rozpatrzenie projektu, aby było możliwe jak najszybsze wejście w życie rozporządzenia.

W trakcie konsultacji ratownicy zgłosili szereg uwag do zakresu czynności, jakie mogliby wykonywać, a także leków, które będą podawać pacjentom. Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego wskazywał m.in., że pracując w szpitalach, ratownicy mogliby m.in. zabezpieczać materiał do badań diagnostycznych, zakładać sondę żołądkową i wykonywać płukanie żołądka, a także robić cewnikowanie pęcherza moczowego.

Zdaniem ratowników powinni oni mieć także prawo do zastosowania przymusu bezpośredniego. "Przymus bezpośredni stosuje się w celu ochrony pacjenta i innych osób go otaczających. Pozbawienie możliwości zastosowania przymusu bezpośredniego przez ratownika medycznego narazi na szkodę zarówno pacjentów jak i personel medyczny" - przekonywała Polska Rada Ratowników Medycznych.

Ratownicy chcą także realizować zadania z zakresu promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i profilaktyki. Przekonują, że pozwalają na to ich wiedza i umiejętności, a podnoszenie wiedzy pacjentów na temat poprawy stanu zdrowia należy do ich zadań.

Wskazywali także, że powinni mieć prawo do przyjmowania nagłego porodu także w szpitalach i poradniach (ministerstwo proponowało, by takie prawo ratownik miał jedynie poza podmiotami leczniczymi). Przekonywali, że brak tych zapisów spowodowałby, że ratownik naraziłby się na odpowiedzialność karną np. w sytuacji przyjęcia nagłego porodu pacjentki, która zgłosi się do poradni w czasie, gdy w placówce ma lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH