MZ: ratownicy będą mogli podawać preparaty chorym ze skazami krwotocznymi Leki będą mogły być podawane przez ratownika medycznego z zasobów własnych chorego oraz z zasobów zespołu ratownictwa medycznego lub podmiotu leczniczego. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć uprawnienia ratowników medycznych i umożliwić im podawanie w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego koncentratów czynników krzepnięcia oraz desmopresyny. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów z wrodzonymi skazami krwotocznymi.

Projekt zmieniający rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, wprowadza zmiany w katalogu produktów leczniczych, które ratownik będzie mógł podawać samodzielnie.

Resort wyjaśnia, że zmiany zwiększą bezpieczeństwo pacjentów z wrodzonymi skazami krwotocznymi, u których występuje podejrzenie krwawienia.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że rozwiązanie to jest zgodne z propozycjami towarzystw naukowych i stowarzyszeń zrzeszających osoby chore na hemofilię, w szczególności z propozycjami Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię oraz Stowarzyszenia Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne.

Leki będą mogły być podawane przez ratownika medycznego z zasobów własnych chorego oraz z zasobów zespołu ratownictwa medycznego lub podmiotu leczniczego. 

W minionym roku w Olsztynie odnotowano przypadek śmierci mężczyzny chorego na hemofilię.  Ratownicy medyczni nie zdecydowali się na podanie mu czynnika krzepnięcia krwi.

W związku z tym i podobnymi przypadkami Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię od dłuższego czasu apelowało do Ministerstwa Zdrowia o stworzenie procedury dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, zobowiązującej personel do konsultacji z hematologiem, gdy pacjent lub rodzina zgłaszają, że jest on chory na hemofilię.

Pacjenci zabiegali o to, aby w przypadku urazu lub podejrzenia krwawienia wewnętrznego u chorych na hemofilię ratownicy medyczni i personel SOR, po obowiązkowej konsultacji z hematologiem, jak najszybciej podawali czynnik krzepnięcia.

Ta procedura, w przypadku osób z hemofilią i skazami krwotocznymi często może decydować o ich zdrowiu i życiu - podkreślali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH