
Przygotowaliśmy podstawy do restrukturyzacji psychiatrii, jednym z jej elementów jest pilotaż centrów zdrowia psychicznego - powiedział w czwartek (22 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Przekazał, że pilotaż obejmie od 30 do 40 podmiotów.
Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego, powinien się rozpocząć 1 lipca i ma potrwać trzy lata.
Wiceminister podkreślał, że stopniowe przechodzenie z modelu "azylowego", polegającego na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych, na model środowiskowy jest niezwykle ważne.
- Celem pilotażu jest deinstytucjonalizacja, czyli odejście od azylowego modelu, który dominuje w Polsce, w kierunku opieki, która daje chorym szanse, by wrócić do normalnego funkcjonowania, nauki czy pracy - powiedział Król.
Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze jego działania (od 50 do 200 tys. mieszkańców).
Wiceminister wskazał, że placówki same zgłaszały chęć udziału w pilotażu. - Początkowo aplikowało około 150 podmiotów, po weryfikacji wybrano między 30 a 40 podmiotów, które wstępnie są wskazywane do objęcia pilotażem - podał. - Pilotaż będzie dotyczył - jak szacujemy - około 10 proc. populacji objętej tą opieką - dodał.
Pytania dotyczące uruchomienia programu pilotażowego w organizacji opieki psychiatrycznej zadawały w czwartek w Sejmie posłanki PiS Anna Czech i Ewa Tomaszewska.
Pilotaż był tematem wtorkowego (20 marca) posiedzenia podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Wiceminister przekazał wówczas, że konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego testowania środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zakończyły się 13 marca i przyniosły wiele uwag.
W przygotowanej dla podkomisji informacji MZ zapewniło, że "poprawa sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym jest zadaniem traktowanym priorytetowo przez resort". Wskazało, że w opinii ministra Łukasza Szumowskiego "jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz poprawy sytuacji w psychiatrycznej opiece zdrowotnej jest zwiększenie wycen, gdyż mimo różnic finansowania w poszczególnych województwach faktem jest ogólne niedoinwestowanie".
W informacji Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowanej dla podkomisji podano, że centrala NFZ prowadzi analizy dotyczące stacjonarnej opieki psychiatrycznej i opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Poinformowano, że Fundusz planuje, by wydatki na świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień, a w szczególności stacjonarne świadczenia psychiatryczne, wzrosły o około 10 proc.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 3 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 4 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 7 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych