MZ: pilotaż centrów zdrowia psychicznego elementem restrukturyzacji psychiatrii MZ: pilotaż centrów zdrowia psychicznego elementem restrukturyzacji psychiatrii. Fot. Archiwum

Przygotowaliśmy podstawy do restrukturyzacji psychiatrii, jednym z jej elementów jest pilotaż centrów zdrowia psychicznego - powiedział w czwartek (22 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Przekazał, że pilotaż obejmie od 30 do 40 podmiotów.

Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego, powinien się rozpocząć 1 lipca i ma potrwać trzy lata.

Wiceminister podkreślał, że stopniowe przechodzenie z modelu "azylowego", polegającego na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych, na model środowiskowy jest niezwykle ważne.

- Celem pilotażu jest deinstytucjonalizacja, czyli odejście od azylowego modelu, który dominuje w Polsce, w kierunku opieki, która daje chorym szanse, by wrócić do normalnego funkcjonowania, nauki czy pracy - powiedział Król.

Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze jego działania (od 50 do 200 tys. mieszkańców).

Wiceminister wskazał, że placówki same zgłaszały chęć udziału w pilotażu. - Początkowo aplikowało około 150 podmiotów, po weryfikacji wybrano między 30 a 40 podmiotów, które wstępnie są wskazywane do objęcia pilotażem - podał. - Pilotaż będzie dotyczył - jak szacujemy - około 10 proc. populacji objętej tą opieką - dodał.

Pytania dotyczące uruchomienia programu pilotażowego w organizacji opieki psychiatrycznej zadawały w czwartek w Sejmie posłanki PiS Anna Czech i Ewa Tomaszewska.

Pilotaż był tematem wtorkowego (20 marca) posiedzenia podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Wiceminister przekazał wówczas, że konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego testowania środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zakończyły się 13 marca i przyniosły wiele uwag.

W przygotowanej dla podkomisji informacji MZ zapewniło, że "poprawa sytuacji w lecznictwie psychiatrycznym jest zadaniem traktowanym priorytetowo przez resort". Wskazało, że w opinii ministra Łukasza Szumowskiego "jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz poprawy sytuacji w psychiatrycznej opiece zdrowotnej jest zwiększenie wycen, gdyż mimo różnic finansowania w poszczególnych województwach faktem jest ogólne niedoinwestowanie".

W informacji Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowanej dla podkomisji podano, że centrala NFZ prowadzi analizy dotyczące stacjonarnej opieki psychiatrycznej i opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Poinformowano, że Fundusz planuje, by wydatki na świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień, a w szczególności stacjonarne świadczenia psychiatryczne, wzrosły o około 10 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH