MZ: pieniądze na diagnostykę będą w szpitalnym ryczałcie i stawce kapitacyjnej MZ: pieniądze na diagnostykę będą w szpitalnym ryczałcie i stawce kapitacyjnej. Fot.Fotolia

Nie jest planowane wyodrębnienie finansowania diagnostyki laboratoryjnej - poinformowała Rynek Zdrowia Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia. Pytaliśmy o to w związku z raportem NIK z 21 sierpnia nt. dostępności i finansowania diagnostyki laboratoryjnej, w którym zgłoszono ten wniosek.

Milena Kruszewska podkreśliła, że resort zdrowia docenia rolę diagnostyki laboratoryjnej w leczeniu i planuje się w związku tym premiowanie podmiotów posiadających w swojej strukturze laboratorium, w szczególności laboratoriów z certyfikatem jakości. Dotyczy to zarówno ustalania wysokości ryczałtu dla podmiotów wchodzących do PSZ, jak i w ramach kryteriów oceny ofert w postępowaniach konkursowych.

Czytaj: Po raporcie NIK: w diagnostyce laboratoryjnej po staremu?

Odniosła się również do kwestii możliwości wyodrębnianie w POZ środków finansowych przeznaczonych na diagnostykę. Nie wydaje się być celowe i uzasadnione - stwierdziła.

Świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej i nieobrazowej, których katalog określa tzw. koszyk świadczeń gwarantowanych, zapewniane są obecnie każdemu pacjentowi POZ nieodpłatnie, w ramach stawki kapitacyjnej. Ich realizacja wynika wyłącznie ze wskazań medycznych (wykonanie badania diagnostycznego nie jest i nie może być determinowane kwestiami finansowymi). Ewentualne zaniechanie diagnostyki pacjenta, w sytuacji, w której jest ona konieczna, należy traktować jako błąd w sztuce lekarskiej - wyjaśniła.

W opinii resortu zdrowia, popartej stanowiskiem środowiska eksperckiego, jak najbardziej zasadne jest natomiast podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń.

Przygotowywane rozwiązania systemowe w obszarze POZ przewidują m. in. wyodrębnienie tzw. budżetu powierzonego, czyli puli środków finansowych na realizację opieki koordynowanej - wyjaśniło MZ. W ramach tej opieki pacjentowi zapewnione zostaną wybrane badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, realizowane dotychczas wyłącznie na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Proponowane rozwiązanie zostanie wdrożone 1 października 2020 r. i zostanie poprzedzone programem pilotażowym, którego realizacja jest planowana do 31 grudnia 2019 r.

Czytaj: Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH