MZ o ograniczaniu społecznych nierówności w zdrowiu

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna projekt predefiniowany w ramach programu operacyjnego "Ograniczenia Społecznych Nierówności w Zdrowiu". Jak podali eksperci, obecni na inauguracyjnej konferencji prasowej w resorcie, jego celem będzie opracowanie międzysektorowej strategii oraz instrumentów ograniczających nierówności w zdrowiu, a także projektów pilotażowych obejmujących kompleksowe działania z zakresu zdrowia publicznego społeczności lokalnych.

- Celem programu jest poprawa stanu zdrowia społeczeństwa oraz ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez poprawę zarządzania w ochronie zdrowia, a także zapobieganie lub zmniejszenie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia - wyjaśnił Michał Kępowicz, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia.

Dodał, że do realizacji wspomnianych celów mają służyć działania związane z opracowaniem modeli oraz raportów, międzysektorowych strategii dotyczących oceny potrzeb zdrowotnych, programy promocji zdrowia, profilaktyki chorób, szkolenia oraz działania wykonane w ramach projektów pilotażowych.

Dr Michał Marek z Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w MZ podkreślił, że z problemem nierówności w zdrowiu borykają się wszystkie kraje UE, jednak Polska znajduje się poniżej średniej, dlatego ten cel jest dla nas najważniejszy.

Z kolei prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dodał, że faktem jest, iż z problemem nierówności w zdrowiu nikt sobie nie potrafi do końca poradzić, jednak występuje on ze szczególną siłą w krajach postkomunistycznych.

Michał Kępowicz poinformował także, że resort planuje przeprowadzenie jednego ograniczonego naboru wniosków dla projektów pilotażowych. 

- Nabór wniosków ma się odbyć pod koniec I kwartału 2014 r., prawdopodobnie 31 marca. Do udziału w konkursie zaproszono 156 powiatów, których lista została opracowana na podstawie standaryzowanego wskaźnika umieralności w latach 2009-2011 w następujących kategoriach: nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, przyczyny zewnętrzne oraz śmiertelność ogółem. Zgłoszone projekty mają dotyczyć programów profilaktycznych i działań mających na celu promocję zdrowia w społecznościach lokalnych - wyjaśnił Kępowicz.

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów będzie wynosiła 15,4 mln euro.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH