MZ o Światowym Dniu Wzroku i znaczeniu okulistyki Fot. Fotolia

Światowy Dzień Wzroku, przypadający 8 października promuje wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechnia profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w informacji opublikowane z okazji Dnia.

Okulistyka jest specjalnością medyczną, którą cechuje stały i prężny rozwój począwszy od Kodeksu Hammurabiego, poprzez odkrycia J. Keplera i J. Daviela. Szczególnie w ostatnich latach takie dziedziny okulistyki jak: chirurgia witreoretinalna, chirurgia refrakcyjna rogówki, a nawet kontaktologia korzystają z najnowszych osiągnięć technicznych i farmakologicznych.

Okulistyka stała się nowoczesną specjalnością operacyjną, w rozwoju której znaczący wpływ miały również dokonania polskich lekarzy i uczonych, między innymi: J. Szymańskiego, K. Gałęzowskiego, W. Melanowskiego i T. Krwawicza. Obecnie także reprezentanci tej specjalności - członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego - znajdują się we władzach wielu ważnych okulistycznych organizacji naukowych europejskich i światowych.

Resort zdrowia przywiązuje dużą uwagę, nie tylko do rozwoju okulistyki jako specjalności operacyjnej, ale również do wykorzystania w codziennej praktyce nowoczesnych zachowawczych metod leczenia. Do priorytetowych zadań okulistyki należy upowszechnianie badań profilaktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania chorób oczu o znaczeniu społecznym. 

Rozszerzenia profilaktyki wymaga między innymi problem jaskry, gdyż większość chorych u których wystąpiły początki tego schorzenia nie jest tego świadomych, a tym samym nie podejmuje leczenia. Także do priorytetów należy zaliczyć leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

W dalszym ciągu problemem jest leczenie chirurgiczne zaćmy, nie w aspekcie trudności wykonywania tej procedury, ale ze względu na ograniczone możliwości wykonania tych zabiegów w stosunkowo krótkim czasie. Kolejnym ważnym problemem jest leczenie naczyniopochodnych chorób siatkówki ze szczególnym uwzględnieniem retinopatii cukrzycowej, czy chorób siatkówki występujących w przebiegu nadciśnienia tętniczego lub innych chorób układu krążenia.

W nowoczesnej terapii w/w schorzeń, za sukces uważa się przywrócenie prawidłowej ostrości wzroku lub jego poprawę, ale przede wszystkim zahamowanie progresji choroby. Najnowszą zdobyczą w  leczeniu farmakologicznym wielu schorzeń okulistycznych są doszklistkowe iniekcje anty-VEGF lub środków leczniczych steroidowych.

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH