MZ: nie będzie finansowania nowoczesnej terapii w chorobie Parkinsona

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki odpowiadając Tadeuszowi Dziubie, posłowi PiS z Poznania, na interpelację w sprawie wprowadzenia nowej terapii leczenia zaawansowanej fazy choroby Parkinsona, stwierdził, że terapia nie będzie finansowana przez NFZ.

Powołał się przy tym, na ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i wskazał m.in. że ta technologia"znacznie przekracza próg opłacalności". Wymienił też sposoby leczenia farmakologicznego lub neurochirurgicznego, które są już finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tymczasem, jak podaje poseł Dziuba innowacyjna terapia, polegająca na dojelitowym podawaniu żelowej zawiesiny lewodopy będącej metabolicznym prekursorem uzupełniającym niedobór neuroprzekaźnika (dopaminy) w mózgu, którego deficyt leży u podłoża patofizjologii choroby Parkinsona, powinna być stosowana przez grupę chorych, którzy nie reagują na standardowe leczenie stosowane w codziennej praktyce neurologicznej.

Dziś w Polsce tylko sześciu pacjentów podlega wspomnianej terapii. Szacuje się, że w pierwszym etapie wdrażania tego sposobu leczenia objęto by nim ok. 50 pacjentów, a docelowo, w dalszej perspektywie, łącznie ok. 500. Przy takiej liczbie pacjentów miesięczny koszt leczenia każdego z nich według posła wynosić może 15 tys. zł.

Obecnie na chorobę Parkinsona cierpi w Polsce ok. 80 tys. osób. Choroba ta dotyka nie tylko samych pacjentów, ale całe ich otoczenie, szczególnie w przypadku postępującej, zaawansowanej postaci choroby, kiedy to pacjenci stają się głęboko niepełnosprawni. W związku z tym są zdani na pomoc innych osób, nierzadko 24 godziny na dobę. Część z tych osób nie reaguje na standardowe leczenie stosowane w codziennej praktyce neurologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH