MZ: most powietrzny podczas ŚDM, jeśli wyczerpią się możliwości małopolskich szpitali Przesłanką do opracowania procedury uruchomienia mostu powietrznego była konieczność zapewnienia pomocy medycznej większej liczbie poszkodowanych. Fot. archiwum RZ

Most powietrzny podczas ŚDM może być uruchomiony w sytuacji, gdy wyczerpią się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim oraz wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia - wyjaśnia PAP resort zdrowia.

Ministerstwo informuje, że główną przesłanką do opracowania procedury uruchomienia mostu powietrznego była konieczność zapewnienia pomocy medycznej większej liczbie poszkodowanych, którzy nie będą mogli być przyjęci przez szpitale znajdujące się w pobliżu miejsc obchodów ŚDM.

Działania mostu powietrznego będą koordynowane pomiędzy placówkami medycznymi przy wsparciu wojska w zabezpieczeniu medycznym ewentualnych poszkodowanych.

Most powietrzny będzie uruchomiony, jeśli wyczerpałyby się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim oraz wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia np. replantacji, hiperbarii oraz neurochirurgii. Most będzie uruchomiony także wówczas, jeśli wyczerpią się siły i środki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) oraz możliwości szpitali będących w zasięgu śmigłowców LPR.

Potencjał mostu powietrznego stanowić będą: samoloty typu CASA, Medyczna Wojskowa Jednostka Etapowa, wytypowane szpitale w kraju (poza woj. małopolskim), zespoły wyjazdowe bez lekarza (20 ambulansów czteronoszowych) oraz 11 śmigłowców LPR.

Dostępność poszczególnych oddziałów w wytypowanych szpitalach w 11 województwach monitorować będą lekarze koordynatorzy ratownictwa medycznego. Uruchomienia mostu powietrznego dokona Sztab Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w oparciu o bieżącą analizę sytuacji. Z kolei za koordynację transportu odpowiada Centrum Operacyjne LPR.

Resort informuje także, że LPR zapewni gotowość do udzielania świadczeń przez cztery lotnicze zespoły ratunkowe. Będą one w trybie gotowości przez całą dobę od 26 lipca do 1 sierpnia. Stacjonowały będą w pobliżu miejsc, w których będą się odbywały uroczystości.

Ponadto dyżury będzie pełniło siedem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, które będą dostępne w sytuacjach nadzwyczajnych. Ich maksymalny czas dolotu to 70 min.

Dodatkowo na wyposażeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego znajduje się tzw. Mobilny Zestaw Ewakuacyjny LPR, stanowiący wsparcie sprzętowe. Jego użycie pozwala na zabezpieczenie medyczne 30 pacjentów, w tym 5 osób wymagających intensywnej terapii.

Dobiegają także końca kwestie związane z zabezpieczeniem medycznym, w które w znacznym stopniu angażuje się również wojsko - udostępni pojazdy sanitarne, namioty, łóżka polowe, a w Balicach rozwinie jednostkę ewakuacyjną z 50 łóżkami szpitalnymi w zestawach kontenerowo-namiotowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH