MZ: liczba przeszczepów rośnie, wciąż za mało donacji Fot. archiwum

Liczba przeszczepów w Polsce rośnie, ale idea dawstwa narządów, tkanek i szpiku wymaga promocji, bo liczba donacji wciąż nie zaspokaja potrzeb - oceniła w czwartek wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Wiceminister uczestniczyła w czwartek (22 marca) w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, które poświęcone było rozwojowi i zagrożeniom polskiej medycyny transplantacyjnej.

Głowala przypominała, że dawstwo komórek, tkanek i narządów reguluje regulacja zakładająca tzw. zgodę domniemaną. Prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia sprzeciwu. W praktyce często dochodzi do sytuacji, w których organy nie są pobierane od zmarłego dawcy ze względu na sprzeciw bliskich osób, które nie znają jego woli w tej sprawie.

Sprzeciw można wyrazić na trzy sposoby: zgłosić go do centralnego rejestru, podpisać oświadczenie lub złożyć je ustnie w obecności co najmniej dwóch świadków, którzy pisemnie to potwierdzą.

Wiceminister przekazała, że w 2016 r. liczba oświadczeń złożonych do Centralnego Rejestru Sprzeciwów wynosiła ponad 2,1 tys., w 2017 r. zaś - ok. 1,9 tys. - Polacy są gotowi oddawać swoje organy - oceniła. - Widoczny jest wzrost przeszczepów, ale nie jest on taki, jak można by oczekiwać - wskazała.

Gdy w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia inaugurowało promującą dawstwo kampanię "zgoda na życie", przywoływano wyniki badań, które pokazywały, że ponad połowa Polaków zgadza się na pośmiertną transplantację narządów, ale tylko co piąty rozmawiał na ten temat z bliskimi. Wówczas tylko 17 proc. Polaków orientowało się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w Polsce.

Wśród wyzwań transplantologii Głowala wymieniła niewystarczającą w stosunku do potrzeb liczbę narządów do przeszczepienia. MZ podaje, że liczba przeszczepionych narządów od 2010 r. do 2014 r. systematycznie rosła; dotyczyło to przede wszystkim przeszczepów wątroby, serca, płuca, ale również nerek.

W 2015 r. nastąpił spadek ogólnej liczby przeszczepień; główny spadek odnotowano w przypadku nerek od zmarłych dawców oraz wątroby od żywych i zmarłych dawców, co było spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem liczby dawców. W roku 2016 i 2017 odnotowano zwiększenie ogólnej liczby przeszczepów w porównaniu z rokiem 2015.

Wśród wyzwań wymieniła także m.in. udoskonalenie metod kwalifikacji biorców, pozwalające na jak najlepszy dobór dawcy i biorcy, a także poprawę technik monitorowania stanu zdrowia biorcy i skutecznego leczenia immunosupresyjnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH