MZ: jest kontrola Banków Tkanek Oka

Została zlecona kontrola wszystkich Banków Tkanek Oka - poinformowała w środę (22 sierpnia) rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek. Na razie nie wiadomo, kiedy wyniki kontroli będą znane.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".

CBA poinformowało we wtorek (21 sierpnia), że skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prywatnej klinice okulistycznej należącej do prof. Szaflika.

- Zawiadomienie dotyczy przestępstw określonych w ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Ma związek z przekazanymi nam w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia informacjami dotyczącymi nieprawidłowości - powiedział we wtorek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk powiedział we wtorek PAP, że zawiadomienie CBA już do prokuratury trafiło. - W tej chwili materiały są analizowane. W najbliższych dniach zapadnie decyzja, która prokuratura zajmie się sprawą - dodał. Prawdopodobnie materiały trafią do warszawskiej prokuratury apelacyjnej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, chodzi m.in. o to, że w klinice profesora (na warszawskiej Woli) wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli też wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep - klinika miała taki obowiązek.

Prof. Szaflik był też szefem Banku Tkanek Oka w Warszawie. Z funkcji tej, podobnie jak ze stanowiska konsultanta krajowego, odwołano go w ubiegłym tygodniu. Jest też m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r., a Szaflik pełni funkcję dyrektora placówki.

Zawiadomienie CBA dotyczy jednak innej placówki, której Szaflik jest właścicielem - Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".

Jak zapewnił prof. Szaflik w oświadczeniu przesłanym m.in. do redakcji Rynku Zdrowia, Centrum to nie współpracuje ani nigdy nie współpracowało z Bankiem Tkanek Oka w Warszawie. "Nigdy też nie otrzymywało rogówek z tego banku. Centrum świadczy usługi wyłącznie prywatnie, rozliczając się z urzędem skarbowym na zasadzie pełnej księgowości. Nigdy nie ubiegałem się dlań o kontrakt z NFZ i nie zawarłem takiego kontraktu. Od 7 lat Centrum Mikrochirurgii Laser jest kierowane przez dyrektora, a ja osobiście kilka razy w miesiącu udzielam tam prywatnych konsultacji lub wykonuję zabiegi operacyjne" - zaznaczył profesor.

Przyznał, że w Centrum sporadycznie - trzy razy w 2011 r. i cztery w 2012 r. - wykonywano zabiegi przeszczepów rogówki u pacjentów, u których niewykonanie pilnej transplantacji groziło utratą wzroku.

- Materiał pozyskiwano z Banku Tkanek w Zabrzu, a w roku 2012 - z Lublina. Rogówki stamtąd uzyskiwane były tkankami, na które nie występowało zapotrzebowanie w innych ośrodkach przeszczepowych. Niewykorzystanie tych rogówek, z uwagi na ograniczony termin ich przydatności, oznaczałoby ich stratę - dodał.

Podkreślił również wypowiadając się dla PAP, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia na te zabiegi było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" - zaznaczył.

Zapewnił też, że Bank Tkanek Oka, którego "był inicjatorem, założycielem i szefem od 17 lat, czyli od chwili jego powstania, zawsze działał zgodnie z przepisami i zasadami".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH