MZ: będzie program dla chorych na ciężką astmę alergiczną

Ministerstwo Zdrowia przyjęło projekt zdrowotnego programu terapeutycznego: Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej.

Projekt programu terapeutycznego zostanie przekazany prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych celem wydania rekomendacji dla danego świadczenia opieki zdrowotnej w sprawie zakwalifikowania go jako świadczenia gwarantowanego - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Minister zdrowia podejmie negocjacje cenowe z producentem leku dla astmatyków.

Resort przypomina, że pacjenci chorzy na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zapewniony dostęp do świadczeń gwarantowanych w postaci produktów leczniczych w ramach wykazów leków refundowanych.

Aktualne wykazy leków refundowanych w ramach choroby przewlekłej: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli obejmują takie grupy substancji czynnych jak: glikokortykosteroidy wziewne zarówno pojedyncze jak i w połączeniu z beta2-mimetykiem z ryczałtową odpłatnością pacjenta oraz leki przeciwleukotrienowe z 30 proc. odpłatnością pacjenta. Koszt refundacji tych produktów leczniczych w 2010 r. wyniósł ponad 900 mln zł.

Natomiast w ramach wykazów leków uzupełniających z 50 proc. odpłatnością pacjenta chorzy mają gwarantowany dostęp do leków przeciwalergicznych, których koszt refundacji w 2010 r. to ok. 65 mln zł.

Resort informuje, że leki dla chorych na astmę i choroby płuc stanowią prawie 13 proc. całkowitej refundacji.

Przypomnijmy, że chorzy na astmę czekają na program terapeutyczny, który uwzględniałby stosowanie leków biologicznych w najcięższych przypadkach choroby. NFZ wstrzymał bowiem zgodę na finansowanie takiego leczenia w ramach systemu JGP.

Do końca ubiegłego roku z terapii biologicznej w kraju korzystało ok. 50 osób. Leczenie omalizumabem - jako terapię niestandardową w ramach lecznictwa zamkniętego - stosowano za specjalną zgodą płatnika. Ponieważ leczenie takie jest stosunkowo drogie, dostęp do niego był ograniczony.

Od stycznia 2011 r. NFZ nie wydaje zgody na dalsze finansowanie takiego leczenia.

Wiecej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH