Środa, 1 października 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 04-03-2009 13:06

MZ: avastin będzie stosowany poza wskazaniami Okulistyka

Fundusz chce zmienić zasady finansowania farmakologicznego leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Zmiana spowoduje, że lekarze zapewne częściej niż dotychczas zaczną sięgać po avastin - lek już stosowany w w leczeniu AMD, ale poza wskazaniami. Jest zarejestrowany jako preparat do leczenia raka okrężnicy i odbytu. Jego stosowanie w okulistyce rodzi pytanie o bezpieczeństwo terapii.

Chodzi o leczenie pacjentów z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Chorobę powoduje nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Avastin przeciwdziała takiemu rozrostowi. Stąd próby jego stosowania i w okulistyce.

Jak pisze Gazeta Wyborcza do tej pory szpitale występowały do NFZ o zgodę na takie leczenie. Fundusz chce zmienić zasady finansowania leku - szpital będzie mógł podać lek i rozliczyć to jak inne procedury medyczne, bez dodatkowych zgód. Jednak NFZ na listę zatwierdzonych procedur medycznych wpisał skład chemiczny leku, a nie nazwy preparatów - macugenu i lucentisu ze wskazaniem do stosowania w okulistyce.

Wiadomo, że np. w prywatnych klinikach pacjenci płacą za pierwszy lek około 3 tysięcy złotych, a za drugi około 3,5 tysiąca złotych. NFZ wycenił dawki leku na 1250 złotych.

Jak twierdzą lekarze takim postępowaniem Fundusz skłania lekarzy do używania avastinu, leku zarejestrowanego ze wskazaniem do leczenia raka okrężnicy i odbytnicy. Avastin jest znany okulistom i stosowany jako tańszy odpowiednik drogich leków przeciwko AMD. W prywatnej klinice jego wstrzyknięcie do oka kosztuje 950 zł.

- Avastin nie jest przeznaczony do delikatnej gałki ocznej, tylko do dożylnego podawania w leczeniu onkologicznym. Jest tańszy, ale kto zapłaci za negatywne skutki podawania go pacjentom? – rozważa szefowa Polskiego Związku Niewidomych Małgorzata Pacholec.

Lekarze uspakajają. Prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy ds. okulistyki w rozmowie z GW potwierdził, że w ramach badań naukowych avastin podawał 200 pacjentom i nie zaobserwował żadnych efektów niepożądanych. Ten lek onkologiczny podaje się też chorym na AMD w Niemczech, we Włoszech, w Austrii, Czechach oraz USA.

- Jak mam do wyboru: podać avastin lub nie leczyć wcale, bo pacjenta nie stać, wolę mu podać tańszy lek. Działa podobnie. Mam mnóstwo pacjentów, którym ten lek uratował oczy - mówi okulistka z Warszawy.

Jednak przed podawaniem avastinu do oka ostrzega Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na stronie urzędu czytamy, że avastin "może powodować ciężkie zapalenia gałki ocznej".

- Agencja wskazała, że avastin w wielu krajach jest stosowany w leczeniu okulistycznym. To lekarz będzie decydował, który lek wybierze. Są sytuacje, gdy avastin też może być podany – mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Fundusz szacuje, że na leczenie AMD wyda 9 mln zł.

 • AMD Avastin
  LECZY!!!
  Miałem b. zaniedbane oczy - z własnej winy. Nie spieszno mi było do DOBREGO lekarza.

  Kiedy lekarz powiedział co mi grozi, szybko poszedłem do kliniki prof. Kałużnego w Bydgoszczy.
  Lewym okiem nie mogłem przeczytać na diagramie największej litery. Prawym czwarty albo piąty
  " rządek". Nie wiem który.
  Brałem zastrzyki w oba oczy JEDNOCZEŚNIE.
  Już po czwartej serii w oku prawym zaszły bardzo pozytywne zmiany. Czytam "pasek" w telewizorze nie mówiąc o gazecie. Nie tylko, że choroba została zatrzymana, to nawet się cofnęła. I na tym kuracja została zakończona.
  Lewe niestety pod wzg. wzroku bz. Było już bardzo późno.
  W ub. tygodniu w lewe dostałem 5-ty zastrzyk. Ma on na celu zatrzymanie choroby tzn. ślepoty.
  Nie wiem ile jeszcze dostanę. Badania kontrolne mam w połowie grudnia.
  U mnie leczenie odniosło bardzo, bardzo pozytywny skutek.
  A cena?
  Zdrowie kosztuje. Niestety.
  Zyczę wszystkim zdrowia i nadziei, że nie wszystko stracone.

  ~pacjent, 2011-11-20

 • Avastin
  Dużo ludzi wbrew pozorom i mimo ceny przeszło kurację w PL Avastinem, w tym właśnie w okulistyce - AMD etc. Podobnie jak jeden z wypowiadających się, ja też miałem podawany lek i wzrok przywrócony do stanu sprzeda choroby. Problemem jest cena fakt, samodzielnie kupowałem lek i w najtaniej w kraju kosztowało mnie to ok 1,5 tysiąca złotych za fiolkę 100mg w sieci aptek Juventa, którą to dawkę lekarze następnie rozdzielali, na "porcje" i podawali. Koszt spory, ale działa więc to się teraz tylko liczy, natomiast jeśli chodzi o alternatywny lek to jest on znacznie droższy, więc wycofując avastin ktoś zarabia, jak zwykle.

  ~Maxio, 2011-03-09

 • avastin
  Miałem podawany avastin 6 razy w ciągu ostatnich 2 lat.Nie było żadnych komplikacji a wzrok prawie wrócił do stanu zprzed choroby.Od ostatniego zastrzyku minęło 9 m-cy i widzę bardzo dobrze.Blokując stosowanie avastinu ktoś ma w tym duży interes.Dziwi mnie,że Stowarzyszenie Retina również walczy z avastinem.

  ~sts, 2010-11-30

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Rany po oparzeniach leczą "koktajlem" z komórek macierzystych. Wyniki porównywalne z USA

W kraju śmiertelność oparzonych w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22 proc. do 5,2 proc. To wyniki zbliżone do osiąganych w amerykańskich klinikach marynarki wojennej, które są świetnie rozwinięte w tej dziedzinie. Uzyskują je specjaliści Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich stosując m.in. allogeniczne przeszczepy komórek macierzystych. To światowa ekstraklasa.

POLECAMY W SERWISACH