MZ: 45 mln zł rocznie na przeszczepy na 45-lecie polskiej transplantologii

Dokładnie 45 lat temu, 26 stycznia 1966 r. w Warszawie przeprowadzony został pierwszy przeszczep nerki w Polsce. - To był bardzo emocjonujący dzień dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla profesora Jana Nielubowicza - wspomina profesor Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, wówczas młody pracownik kliniki transplantologii Akademii Medycznej (obecnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

W latach 60. przeszczepienie nerki było jeszcze wielką rzadkością, a operacja przeprowadzona w Warszawie należała do pionierskich. Wcześniej miało miejsce około 600 przeszczepów na całym świecie.

Życie po transplantacji
Robert Kęder 10 lat temu przeszedł operację przeszczepienia wątroby. Obecnie jest prezesem Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant.

– Mój apetyt na życie rośnie. Po transplantacji uczę się roli ojca – przyznaje Kęder.

Przy schyłkowej niewydolności narządów transplantacja jest często jedynym sposobem na uratowanie ludzkiego życia. Jednocześnie, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, długość życia osób po przeszczepie rośnie. Poprawia się także jego jakość.

Po transplantacji i związanej z nią długotrwałej rekonwalescencji, pacjenci z przeszczepionym narządem wracają do normalnego funkcjonowania. Następuje reintegracja społeczna, zawodowa i rodzinna.

– Nie jesteśmy rencistami. Po operacji podejmujemy normalnie pracę i nie stajemy się dla nikogo ciężarem – mówi prezes Kęder.

Za lub przeciw
Zdaniem Roberta Kędera, warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy za czy przeciw transplantacji oraz czy akceptujemy decyzję o ewentualnym pośmiertnym przekazaniu naszych organów do przeszczepu. Jego zdaniem każda decyzja jest lepsza niż jej brak, ponieważ jasna sytuacja ułatwia lekarzom działania w kluczowym momencie. Dlatego warto zarejestrować swój brak zgody w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Z kolei minister Kopacz, zachęcając do wypełniania deklaracji „Przeszczep darem życia”, opracowanych i rozprowadzanych przez Poltransplant przyznała, że sama wypełniła taką deklarację i stale nosi ją przy sobie. Dodała, że rodziny zmarłych, których organy mogą być ewentualnie wykorzystane do przeszczepienia, na ogół wiedzą, czy ich nieżyjący bliscy byli gotowi podzielić się swoimi organami z innymi. Aby to ustalić wystarczy krótka rozmowa.

Jednym z pomysłów na upowszechnianie wiedzy na temat transplantacji oraz tworzenie pożądanej postawy społecznej, rozumianej jako świadoma gotowość do użycia naszych organów po śmierci w celu ratowania życia innych ludzi, jest powstający właśnie serial dokumentalny o transplantacji. Pierwszy odcinek telenoweli zostanie wyemitowany 8 lutego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH