MZ: 1 lipca rusza program ws. pilotażu centrów zdrowia psychicznego MZ: 1 lipca rusza program ws. pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Fot. Shutterstock

Przetestowanie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego - to główny cel rozporządzenia ministra zdrowia, które we wtorek (20 lutego) zostało skierowane do uzgodnień. Pilotaż ma potrwać od 1 lipca br. do 30 czerwca 2021 r.

Dokumentem określającym strategię działań w obszarze ochrony zdrowia psychicznego jest Narodowy Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Zakłada on m.in. zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy oraz kształtowanie wobec nich postaw zrozumienia i życzliwości.

Wśród zadań wymienionych w programie za szczególnie istotne uznaje się upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej m.in. przez tworzenie warunków do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego.

Według ekspertów, stopniowe przechodzenie z modelu "azylowego", polegającego na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych, na model środowiskowy, jest zgodne z kierunkami reform psychiatrii dokonującymi się w państwach rozwiniętych.

"Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego umożliwia przede wszystkim przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dla dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze jego działania (od 50 do 200 tys. mieszkańców).

W ramach programu pilotażowego centra zdrowia psychicznego będą udzielać świadczeń w dziedzinie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień z wyłączeniem świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, świadczeń leczenia uzależnień z zastrzeżeniem pomocy stanach nagłych oraz świadczeń specjalistycznych psychiatrycznych.

Eksperci od lat wskazują, że opieka psychiatryczna w Polsce wymaga reformy; skala potrzeb jest olbrzymia, a nierozwiązane problemy generują poważne skutki, zarówno dla konkretnych osób i ich bliskich, jak i dla budżetu państwa.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH