MSW opracuje strategię utrzymania śmigłowca ratowniczego w Tatrach

W ciągu najbliższych tygodni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracuje wieloletnią strategię utrzymania śmigłowca ratowniczego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), które musi mieć długofalowe źródło finansowania - zapowiedział minister Jacek Cichocki.

- Chcemy opracować wspólnie z ratownikami pięcioletnią strategię zapewnienia funkcjonowania śmigłowca - to jest bieżące utrzymanie i remonty, aby śmigłowiec mógł pomagać w niesieniu pomocy turystom - powiedział Cichocki w środę w Zakopanem.

Opracowanie strategii ma pomóc w określeniu potrzeb finansowych dla utrzymania śmigłowca w dłuższej perspektywie; będzie też wyjściem do stworzenia planu finansowania. Dotychczas nie było długoterminowego planu finansowania śmigłowca ratowniczego. Finansowanie - ze środków resortu spraw wewnętrznych - rozstrzygane było z roku na rok, co stanowiło problem dla TOPR, bo uniemożliwiało np. planowanie remontów.

Z rozwiązań zaproponowanych przez ministra zadowolony jest naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

- To jest bardzo konkretna propozycja wypracowania sposobu finansowania śmigłowca - powiedział i wyjaśnił, że docelowo będą dwa odrębne budżety: dotyczące działalności ratowniczej oraz funkcjonowania śmigłowca.

- Chcielibyśmy, aby śmigłowiec brał udział również w innych akcjach ratowniczych, np. przy wypadkach drogowych na terenie Podhala czy przy gaszeniu pożarów. To nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów poza kosztami paliwa. Ten potencjał warto wykorzystać dla dobra społecznego - powiedział Krzysztof.

Roczne utrzymanie TOPR-owskiego śmigłowca kosztuje 1,5 mln zł. W najbliższych latach TOPR planuje remont silników maszyny, na co potrzeba od 3,5 do 4 mln zł.

Cichocki zapowiedział również, że zamierza nadać szczególne znaczenie radzie do spraw ratownictwa górskiego i wodnego, która działa przy MSW.

- Chcemy, aby przynajmniej dwa razy w roku o kwestiach ratownictwa rozmawiać na najwyższym szczeblu ministerialnym z kierownictwem najważniejszych organizacji ratowniczych w kraju - powiedział minister.

Rada ta będzie się spotykać przed zimą na południu kraju, a przed sezonem letnim na północy: na Mazurach lub nad morzem. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH