Lux Med szkoli młodzież z zakresu pierwszej pomocy: kolej na Kraków i Katowice

Po sukcesie etapu pilotażowego w Warszawie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy odbędą się w tym semestrze w Krakowie i Katowicach. Wykwalifikowani ratownicy odwiedzą w sumie 10 szkół średnich, w których poprowadzą zajęcia praktyczne i pokażą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia.

"Umiem Pomóc" to program edukacyjny stworzony przez Akademię Ratownictwa Lux Med, który został zainicjowany w Warszawie we wrześniu 2011 r. W stolicy wzięło w nim udział 11 szkół, w sumie ponad 1200 uczniów. Zajęcia zostały bardzo pozytywnie ocenione zarówno przez nauczycieli jak i przez młodzież.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie akcji i zaprosiliśmy do współpracy kolejne szkoły, tym razem z Krakowa i Katowic - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Szkolenia w ramach akcji "Umiem pomóc" trwają cztery godziny. Praktyczne zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu prowadzone są w ramach przedmiotu Przysposobienie Obronne lub Edukacja dla Bezpieczeństwa.

Akademia Ratownictwa Lux Med zapewnia także materiały: plansze szkoleniowe, certyfikaty dla szkół poświadczające udział w zajęciach, a dla uczniów spersonalizowane karty, zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych. Akcja jest obecna także w internecie - na www.umiempomoc.pl znajdują się wszelkie informacje o samym programie, materiały szkoleniowe, odbywają się także konkursy promujące wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

Akcja "Umiem pomóc" została poprzedzona badaniami dotyczącymi poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie pierwszej pomocy, które przeprowadził Instytut 4P reaserch mix. Wyniki pokazały, że młodzi ludzie wiedzą, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale aż 63 procent nie podjęłaby żadnego działania samodzielnie, głównie ze względu na obawę o bezpieczeństwo poszkodowanego.

Aż 75 procent respondentów nie jest do końca pewnych jak właściwie reagować. Jednocześnie 99 proc. młodzieży jest przekonana, że każdy człowiek, a nie tylko wykwalifikowany personel, powinien umieć podjąć działania ratujące życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH