Lubuskie: w Nowogrodzie Bobrzańskim od nowego roku stacjonuje karetka Uruchomienie podstacji pogotowia ratunkowego w Nowogrodzie Bobrzańskim było możliwe dzięki realizacji projektu budowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Fot. Archiwum

Od nowego roku w Nowogrodzie Bobrzańskim stacjonuje karetka pogotowia wraz z zespołem ratowniczym. Podstawienie zespołu ratowniczego w tej części regionu było niezbędne, ponieważ czas dotarcia karetki z Zielonej Góry wynosił 15-30 minut.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, uruchomienie podstacji pogotowia ratunkowego w Nowogrodzie Bobrzańskim było możliwe dzięki realizacji projektu budowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Projekt zrealizowany został ze środków unijnych.

- Są tam miejsca postojowe dla samochodów strażackich i cały czas czekało miejsce dla karetki pogotowia. Udało się zakontraktować dodatkową karetkę. Nasze pogotowie ratunkowe w Zielonej Górze będzie realizowało ten kontrakt. Myślę, że przez to zwiększymy bezpieczeństwo w zakresie ratownictwa medycznego w regionie lubuskim - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

O konieczności uruchomienia podstacji zapewniał dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze Marcin Mańkowski. 

- W sylwestra uruchomiliśmy podstację z zespołem podstawowy składającym się z dwóch ratowników medycznych. Pracują tam doświadczeni ratownicy medyczni - wyjaśnił.

Karetka długo nie czekała bezczynnie, ponieważ pierwsze wezwanie nastąpiło już o 4:20 i było to wezwanie do dziecka.

To nie jedyna zmiana w systemie ratownictwa medycznego w województwe

Od 10 grudnia 2017 r. zmieniła się proporcja ambulansów typy S w stosunku do P. Do tej pory Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze zobowiązana była zabezpieczać 4 karetki S oraz 1 P. Obecnie pracują 2 karetki S oraz 4 P.

Pozwala to na lepsze zabezpieczenie medyczne Lubuszan, pozytywnie wpłynie na obsadę zespołów ratownictwa medycznego (w 2017 r. na WSPR w Zielonej Górze NFZ nałożył kary w łącznej wysokości 230 tys. zł - za braki właściwej obsady lekarskiej w karetkach, w efekcie czego jednostka odnotowała na koniec 2017 r. stratę w wysokości 119 tys. zł).

Zmiany wymagały aktualizacji zapisów w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, za który odpowiedzialny jest wojewoda lubuski. Zarówno Samorząd Województwa Lubuskiego, jak i WSPR w Zielonej Górze, od kilkunastu miesięcy wnioskowały o dokonanie ww. zmian.

Samorząd dla bezpieczeństwa medycznego:
- w 2016 r. Samorząd Województwa dofinansował zakup 2 karetek dla WSPR w Zielonej Górze (dofinansowanie - 300 tys. zł, łączna wartość karetek - blisko 1 mln zł);
- w budżecie na 2018 r. zapisano 15 tys. zł na zakup agregatu prądotwórczego w WSPR w Zielonej Górze;
- w budżecie na 2018 r. zapisano kwotę ok. 2,5 mln zł na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH