Lubuskie: powołano zespół roboczy na wypadek Eboli

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we wtorek (19 sierpnia) zakończyło się powołaniem zespołu roboczego, który dokona przeglądu procedur i sposobów postępowania na wypadek epidemii ze szczególnym uwzględnieniem wirusa Ebola.

Nowym zespołem będzie kierować Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Szefowa lubuskiego Sanepidu jest lekarzem, specjalistą epidemiologiem.

Posiedzenie WZZK, w którym oprócz inspektorów sanitarnych uczestniczyli przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Straży Pożarnej, NFZ i szpitali wojewódzkich, zorganizował wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch. Impulsem do jego zwołania była informacji o możliwości wykrycia przypadku wirusa Ebola w pobliskim Berlinie. Niemieccy lekarze po badaniach wykluczyli u pacjentki obecność wirusa.

- Mieliśmy ptasią grypę, mieliśmy świńską grypę, mieliśmy pryszczycę, czy wąglik. Obecnie na świecie wytworzyła się sytuacja epidemiologiczna dotycząca wirusa Eboli. Ludzie przenoszą się z kontynentu na kontynent, więc nie mnożna wykluczyć takiej sytuacji, że zawleczemy tę chorobę do naszego kraju. W związku z tym powinniśmy być na taką ewentualność przygotowani. Spotkanie zostało zwołane, by przyjrzeć się tym procedurom i algorytmom postępowania, jakie mamy i ewentualnie, gdy wyłapiemy słabsze punkty, dostosowywać plan działań do zagrożenia epidemią Eboli - powiedziała po posiedzeniu Zespołu Dorota Konaszczuk.

W sytuacji zagrożenia najważniejsza jest szybka izolacja chorego. Dlatego konieczne jest sprawdzenie i przekonanie się czy mamy do czynienia z chorobą, oraz odnalezienie osób, z którymi kontaktowała się osoba zarażona - podkreśliła Konaszczuk.

- Lubuszanie nie moją powodów do niepokoju - zapewnił wojewoda Jerzy Ostrouch, który zapowiedział pojawienie się ulotki z podstawowymi informacjami o wirusie i objawami występującymi u osób zarażonych. Lubuski Urząd Wojewódzki przygotuje także ankietę dla lekarzy pierwszego kontaktu oraz zwróci się z kampanią edukacyjną do samorządów i mieszkańców województwa.

Jak wyjaśniła doktor Konaszczuk, wirus Eboli nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zarazić można się poprzez bardzo bliski kontakt z zakażoną osobą, przede wszystkim z jej krwią czy innymi wydzielinami organizmu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH