Lubuskie: nocna i świąteczna opieka prawie bez zmian W województwie lubuskim w zakresie opieki nocnej i świątecznej niewiele się zmienia, ponieważ ta opieka zorganizowana była w większości przy szpitalach. Fot. Fotolia

W woj. lubuskim nie będzie wielkich zmian, jeśli chodzi o nocną i świąteczna opiekę w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. W regionie zmieni się jedynie miejsce udzielania tych świadczeń w Gorzowie Wlkp.

- W naszym województwie w tym zakresie niewiele się zmienia, ponieważ ta opieka zorganizowana była właśnie w większości przy szpitalach. Zmieni się tylko miejsce udzielania świadczeń w Gorzowie Wielkopolskim - powiedziała Joanna Branicka z Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Od 1 października, od godziny 8 w Gorzowie Wielkopolskim świadczenia w tym zakresie będą udzielane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki przy ul. Dekerta 1. Lecznica przejmie ten zakres usług od Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Branicka przypomniała, że w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza rodzinnego czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.

Wykaz placówek realizujących te świadczenia w woj. lubuskim od 1 października br. znajduje się na stornie internetowej lubuskiego oddziału NFZ. Oddział ten od 29 września do 2 października br. uruchomił także całodobowy dyżur telefoniczny dla pacjentów pod nr 68 328 76 76.

W niedzielę wchodzą w życie przepisy ustawy, która tworzy system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli "sieć szpitali". Szpitale ujęte w sieci mają m.in. zabezpieczać nocną i świąteczna opiekę zdrowotną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH