Lubuskie: jest lista realizatorów programu ''Zdrowe płuca Lubuszan'' W pilotażowej akcji w 2015 r. przebadano blisko 550 osób z województwa lubuskiego. W 30 przypadkach (5,52 proc. przebadanej populacji) wykryte zostały zmiany nowotworowe. Fot. Archiwum

Zarząd Województwa Lubuskiego rozstrzygnął we wtorek (9 sierpnia) konkurs na realizację Programu polityki zdrowotnej wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych płuc dla mieszkańców województwa. Z darmowych badań będą mogli skorzystać palacze w wieku 55-80 lat lub osoby, które paliły, ale rzuciły nałóg w ostatnich 15 latach.

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, zarząd przeznaczył na ten cel 200 tys. zł. W ramach programu planuje się przebadanie ponad pół tysiąca osób.

Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów oskrzeli i płuc, wykrycie jak największej liczby nowotworów we wczesnych postaciach oraz zmniejszenie liczby osób palących wśród mieszkańców naszego regionu. Program skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, w wieku 55-80 lat (według roku urodzenia) palących od co najmniej 30 lat przynajmniej jedna paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem minimum 30 tzw. paczko-lat) lub osoby palące w przeszłości, które rzuciły palenie najpóźniej 15 lat temu bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej. Żeby skorzystać z badań, nie jest potrzebne skierowanie.

Badania będą realizowane w czterech szpitalach na terenie Lubuskiego: w Gorzowie, Zielonej Górze, Torzymiu i Żarach (Wojskowy Szpital 105). O zasadach rejestracji poinformujemy w połowie września br.
Komisja podjęła decyzję o następującym podziale środków na realizację Programu:
1) Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.:
- liczba osób objęta uczestnictwem w Programie - 120 osób
2) Wojewódzki Szpital Kliniczny im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.:
- liczba osób objęta uczestnictwem w Programie - 129 osób
3) Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczo-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o.o.:
- liczba osób objęta uczestnictwem w Programie - 150 osób
4) 105 Kresowy Szpital Wojskowy z przychodnią SP ZOZ w Żarach:
- liczba osób objęta uczestnictwem w Programie - 150 osób

W pakiecie badań będą dwie bezpłatne konsultacje lekarskie-pulmunologiczne i bezpłatna niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej wraz z opisem. Badania powyższe dają szansę na wczesne wykrycie schorzeń układu oddechowego i zmian nowotworowych.

Pilotażowa edycja bezpłatnych badań w 2015 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony osób biorących w nim udział. Przebadano blisko 550 osób z województwa. W 30 przypadkach (5,52 proc. przebadanej populacji) wykryte zostały zmiany nowotworowe. Każdy pacjent otrzymał kartę informacyjną z wynikiem badania i zaleceniami dalszego postępowania, a osoby z diagnozą raka - szybki dostęp do leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH