Lubuskie: finał pierwszej edycji kampanii "Drugie życie"

Trzy czeki po 1000 zł odebrali przedstawiciele lubuskich szkół wyróżnionych w kampanii "Drugie życie". Finał akcji w regionie odbył się w poniedziałek (14 maja) w Zielonej Górze. Celem kampanii jest promocja transplantologii.

Czeki otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sikorskiego w Sulechowie oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Żaganiu.

W trakcie akcji, organizowanej w tym regionie przez Fresenius Medical Care i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, młodzież m.in. rozdawała oświadczenia woli, organizowała happeningi, spotykała się z mieszkańcami lokalnych społeczności, przygotowywała spektakle i wystawy.

Lubuskie, jako jedno z pierwszych województw w kraju, przystąpiło do rządowego programu "Partnerstwo dla transplantacji". Urząd Marszałkowski był inicjatorem podpisania w czerwcu 2010 roku regionalnego listu intencyjnego. Od tego czasu odbyło się wiele konferencji, spotkań, szkoleń, happeningów oraz konkursów.

- Dzięki wspólnym działaniom odnotowaliśmy w regionie lubuskim znaczący wzrost liczby dawców. Sama od lat noszę przy sobie oświadczenie woli, bo nie chcę swoich organów zabierać ze sobą do nieba (...) Lubuska młodzież pozytywnie mnie zaskoczyła swoim zaangażowaniem i kreatywnością - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

W roku szkolnym 2011/12 kampania po raz pierwszy objęła województwo lubuskie. Wzięły w niej udział 32 szkoły z regionu. Działania zainaugurowano w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Kampania "Drugie życie" rozpoczęła się w 2009 roku. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie jest organizowana (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie i warmińsko-mazurskie), wzięło w niej udział ponad 300 szkół.

Młodzi ludzie rozdali ponad 300 tys. oświadczeń woli. Od 2010 roku "Drugie życie" jest włączone w działania, zainicjowanego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej "Partnerstwa dla Transplantacji", ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH