Po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci - wynika z badań nad uzależnieniami, przeprowadzonych przez socjologów.

Okazało się, że 59 proc. przebadanych uczniów piło alkohol. Najwięcej, bo prawie połowa tej grupy, inicjację alkoholową przeszła w wieku 13–15 lat. Jednak co czwarty uczeń zaczynał pomiędzy 10. a 12. rokiem życia, a co dziesiąty sięgnął po kieliszek w wieku 7–9 lat.

Dane o niskim wieku inicjacji kłócą się z opinią rodziców na ten temat. Ci, których dzieci chodzą do podstawówek, są przekonani, że problem używek ich pociech nie dotyczy. Ta opinia diametralnie zmienia się, gdy dzieci idą do gimnazjum. Rodzice takich uczniów mówią już o powszechnej dostępności używek. Podobnie rodzice uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uważają, że dzisiaj młodzież nie potrafi się bez nich dobrze bawić.

Blisko 12 proc. uczniów szkół w wojewodztwie lubuskim przyznaje się do zażywania dopalaczy. Ponad połowa tej grupy, tylko raz w życiu. Co czwarty rzadziej niż raz w miesiącu, co dziesiąty dwa razy w tygodniu.

Ciekawe informacje zawierają wywiady z nauczycielami i pedagogami. Trzech spośród 30 badanych pedagogów uważa, że narkotyki mogą mieć… pozytywny wpływ na dzieci.

Sądzą, że dzięki nim uczniowie łatwiej nawiązują kontakty z innymi, łatwiej radzą sobie ze stresem. Specjaliści, którzy zapoznali się z wynikami, nazwali takie opinie upadkiem moralnym.

Diagnozę używania środków psychoaktywnych przez mieszkańców województwa lubuskiego przygotowała Korporacja Badawcza Pretendent z Wrocławia.

Badanie zleciły władze województwa, które sądzą, że aktualne informacje pomogą skutecznie walczyć z uzależnieniami. Wrocławscy socjologowie wybrali grupę reprezentatywną 3212 osób. Przebadali ponad 2,4 tys. uczniów lubuskich szkół, a także ponad 800 dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli, pedagogów i rodziców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH