Urząd Miasta w Lublinie zrezygnował z reaktywacji izby wytrzeźwień. W 2010 roku powstanie tam ośrodek terapeutyczny dla nietrzeźwych.

Będzie się mieścił w 20 blaszanych kontenerach.

Izby nie ma w Lublinie od siedmiu lat. Upadła, bo przynosiła straty - głównie dlatego, że mało kto regulował rachunek - 400 zł za noc.

Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina, wyjaśnia, że ośrodek powstanie w kontenerach dlatego, że nie trzeba przechodzić długotrwałej procedury uzyskiwania pozwoleń, jak w przypadku budynków murowanych. Na kupno mieszkalnych blaszaków w przyszłorocznym budżecie będzie pół miliona złotych.

Ważniejsze są jednak nie pieniądze, ale to, żeby znalazło się stowarzyszenie lub fundacja, która poprowadzi ośrodek. Kołodziej-Wnuk przyznaje, że będą tam trafiać pacjenci, którzy wymagają terapii i zgadzają się na nią. Zdrowych, którym zdarzyło się wypić, policja powinna odwozić do domów.

Powstawanie właśnie takich miejsc, gdzie stawia się na terapię, a nie wyłącznie na doprowadzanie do trzeźwości postulują specjaliści. Lublin skorzystał z doświadczeń Gdańska. Dwa lata temu uruchomiono tam pogotowie socjalne dla osób nietrzeźwych, prowadzone przez organizację pozarządową.

Sporo wątpliwości dotyczy jednak sposobu finansowania ośrodka. Prezydent Kołodziej-Wnuk nie ma jeszcze konkretnych propozycji, ale na razie wyklucza stałe finansowanie z budżetu miasta. Być może rozwiązaniem będą państwowe granty na profilaktykę i leczenie albo pieniądze od sponsorów.

Ratusz ma za to gotowy wstępny plan przyszłego ośrodka: oprócz pryszniców i oddzielonych od siebie sal dla kobiet i mężczyzn, w kontenerach będą pomieszczenia dla osób agresywnych (także tych, którzy nie życzą sobie terapii), czy mających problemy z higieną, bezdomnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH