Do 8 października niecodzienną wystawę można oglądać w holu Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Zgromadzono na niej ostrzeżenia zdrowotne z paczek papierosów.

Ekspozycja została sprowadzona do kraju przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce w ramach działań związanych z edukacją antytytoniową. Ma charakter informacyjno-edukacyjny, a jej celem jest uświadomienie zagrożeń zdrowotnych wynikających z palenia tytoniu bądź kontaktu z dymem tytoniowym – pisze Wirtualna Polska.

Na ekspozycję składają się wzory ostrzeżeń, znajdujących się na paczkach papierosów, które obowiązują już w wielu krajach Europy, Ameryki Południowej i w państwach azjatyckich. To nie tylko napisy, ale także fotografie ludzi chorych na raka.

Same napisy „palenie zabija”, „palenie może być przyczyną groźnych chorób” nie odstraszają ani nałogowych palaczy, ani zaczynającej palić młodzieży. Zakazy palenia w miejscach publicznych, na przystankach autobusowych często nie są respektowane. Państwo płaci za profilaktykę antynikotynową, jeszcze więcej kosztuje nas leczenie chorób odtytoniowych. Jak przekonać palaczy, aby rzucili palenie?

Deputowani do Parlamentu Europejskiego chcą na mocy prawa zakazać uprawy tytoniu oraz handlu nim pod każdą postacią. Projekt ma pełne poparcie największej siły w europarlamencie – Europejskiej Partii Ludowej. Gdyby przeszedł, papierosy, cygara, tytoń fajkowy, tytoń do żucia i tabaka byłyby wyeliminowane ze sprzedaży w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zwolennicy radykalnie rewolucyjnego rozwiązania argumentują za nim tym, iż choroby odtytoniowe powodują co roku śmierć ok. 5 mln ludzi, czyli więcej niż AIDS, wypadki drogowe, przestępstwa kryminalne czy narkotyki. Przeciwnicy przypominają, że w większości państw świata obrót środkami odurzającymi jest zakazany, a mimo tego nielegalny biznes narkotykowy ma się dobrze i każdym rokiem coraz lepiej.

W Polsce 9 mln osób to nałogowi palacze. W kraju 70 tys. palaczy umiera rocznie z powodu chorób odtytoniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH