Lublin: tam pielęgniarki są chętnie zatrudniane w zespołach karetek

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie są 23 pielęgniarki, które jeżdżą w karetkach i koordynują akcję ratowniczą. Nie jest to jednak krajowa reguła.

Jak twierdzi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Lublinie, pielęgniarki jeżdżące w karetkach są bardzo doświadczone, posiadają specjalizację kierunkową bądź minimum kurs kwalifikacyjny z ratownictwa medycznego. Zapewnia przy tym, że nie ma przypadków, by przychodziły się skarżyć na ciężką pracę. Zdaniem dyrektora, pielęgniarka, która chce jeździć w karetce musi umieć radzić sobie ze stresem i potrafić szybko podejmować trudne decyzje.

Nie może też – jak mówił podczas konferencji "Profesjonalne pielęgniarstwo systemu ratownictwa medycznego w Polsce", prof. Andrzej Basiński, kierownik Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku – przyznać się do słabości fizycznej i musi dźwigać chorego, gdy jest taka potrzeba.  

W Polsce jest kilka tysięcy pielęgniarek, przygotowanych do pracy w systemie ratownictwa medycznego, bo mają specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, chirurgicznego, anestezjologicznego lub pediatrycznego.

Mają takie same uprawnienia jak ratownik medyczny. Mogą założyć wkłucie, unieruchomić kończyny czy kręgosłup chorego, zrobić resuscytację czy podać leki, których lista jest jednak ściśle określona. Decydują więc o niezbędnych czynnościach ratowniczych, które mają podtrzymać podstawowe funkcje życiowe i dowiezieniu do odpowiedniego szpitala.

Marek Maślanko – prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego (PTPR) twierdzi jednak, że Lubelskie jest swoistym casusem. – Zauważam raczej odwrotny trend – mówi Maślanko portalowi rynekzdrowia.pl. Często się zdarza, że kierownicy ZOZ–ów przesuwają pielęgniarki z karetek pogotowia do oddziałów. Tak jest np. w Małopolsce – dodaje prezes PTPR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH