Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 04-05-2009 10:08

Lublin: ruszyły darmowe szczepienia

Dziś ( poniedziałek) w Lublinie rusza akacja darmowych szczepień przeciwko meningokokom i pneumokokom. Ze szczepień przeciw rakowi szyjki macicy będą mogły skorzystać dziewczynki zaś osoby starsze zaszczepią się przeciw grypie.

Wszystkie szczepienia finansowane są przez Urząd Miasta w Lublinie.

Program szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom prowadzony jest w Lublinie od ubiegłego roku. Bezpłatne szczepienia odciążą kieszenie rodziców dzieci, które powinny zostać zaszczepione. Koszt jednej dawki szczepionki wynosi od 260 do 320 zł.

W ramach akcji przeciw pneumokokom zaszczepione mogą zostać dzieci, które urodziły się w 2006 roku, a przeciw meningokokom dzieci urodzone w roku 1998.

Mikroby mogą spowodować tak niebezpieczne dla maluchów chory jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepię, zapalenie płuc oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Lubelski magistrat finansuje również szczepionki przeciwko wirusowi HPV, wywołującego raka szyjki macicy. Z tego typu szczepienia mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 1996 i 1997 roku.

Dla osób starszych miasto przygotowało szczepionki przeciwko wirusowi grypy. Szczepienia te będą wykonywane do 11 grudnia tego roku.

Zainteresowani szczepieniami przeciw meningokokom, pneumokokom i rakowi szyjki macicy powinni udać się do zakładu opieki zdrowotnej w którym się leczą. Na stronie internetowej urzędu mieszkańcy Lublina znajdą pełen wykaz placówek w których można się zaszczepić.

W przypadku jakichkolwiek problemów ze szczepień można również skorzystać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej lub w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie.