Lublin: powstanie ośrodek szkoleniowy chirurgii oka Organizowane w Lublinie szkolenia mają przede wszystkim na celu podwyższenie standardów leczenia chorób oczu w Polsce. Fot. archiwum

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Szwajcarii uruchomi swoją filię w Lublinie. Będzie to ośrodek szkoleniowy w dziedzinie okulistyki zabiegowej. Inaugurację ośrodka zaplanowano jesienią, podczas zjazdu okulistów z całego świata.

Ośrodek szkoleniowy powstanie przy Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie, która od roku współpracuje z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych - ESASO (European School for Advanced Studies in Ophthalmology) z siedzibą w Lugano w Szwajcarii.

- Chcemy tę współpracę wzmocnić, dlatego organizujemy w Lublinie międzynarodowe centrum szkolenia lekarzy okulistów w dziedzinie chirurgii oka. Te szkolenia będą cyklicznie powtarzane - powiedział na konferencji prasowej w środę w Lublinie kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 prof. Robert Rejdak.

W lubelskim ośrodku będą się szkolić lekarze okuliści z krajów Europy środkowej, wschodniej i południowej. Będą oni mogli oprócz wiedzy teoretycznej, poznawać rzeczywiste przypadki najtrudniejszych operacji narządu wzroku, m.in. obserwować je na żywo, czyli transmitowane na ekran do sali wykładowej.

Inauguracja działalności ośrodka ma nastąpić w listopadzie, podczas ESASO DAY - czyli organizowanej każdego roku przez szwajcarską szkołę konferencji z udziałem wybitnych naukowców i profesorów okulistyki z całego świata. Tegoroczny ESASO DAY odbędzie się w Lublinie, a podczas konferencji przeprowadzone będą szkolenia w dziedzinie schorzeń siatkówki oraz jaskry. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 150 lekarzy okulistów.

Natomiast w październiku 2018 roku w Lublinie odbędzie się tygodniowy kurs ESASO dotyczący chirurgii witreoretinalnej, czyli zabiegów wykonywanych w tylnym odcinku gałki ocznej, obejmujących ciało szkliste i siatkówkę.

Prof. Rejdak podkreślił, że organizowane w Lublinie szkolenia mają przede wszystkim na celu podwyższenie standardów leczenia chorób oczu w Polsce. - Mam nadzieję, że Lublin stanie się międzynarodowym ośrodkiem w dziedzinie edukacji i szkoleń w zakresie chirurgii oka - zaznaczył.

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano prowadzi szkolenia we wszystkich specjalnościach okulistycznych m.in. chorób siatkówki, rogówki, zaćmy, jaskry, zeza. Na kursy, prowadzone przez wybitnych specjalistów z Europy, składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne - lekarze mogą m.in. ćwiczyć różne techniki operacyjne przy użyciu symulatorów komputerowych, fantomów a także na gałkach świńskich. Lubelski ośrodek będzie drugą po Singapurze filią tej szkoły.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH