Ogólnopolskiej akcja "Transplantacja jestem na tak. Przyłącz się do nas" dotarła do lubelskich szkół. W programie kampanii są warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. W pierwszym szkoleniu udział wzięło 26 nauczycieli z Lublina.

Liczba transplantacji przeprowadzanych w Polsce spada dramatycznie. W tym roku w I Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zostało przeprowadzonych tylko 15 przeszczepów, a były lata kiedy wykonywano ich nawet 50-60.

Jak podkreśla transplantolog dr Jacek Bicki, dawców brakuje, a kolejki są gigantyczne np. na przeszczep nerki w Polsce czeka około 1200 osób. Co jest przyczyną takiej sytuacji?

– Między innymi medialny szum. Z jednej strony media robią wiele dobrego dla transplantologii, z drugiej sprawa sprzed dwóch lat (aresztowanie dr Mirosława Garlickiego – przyp. red.) jej zaszkodziła – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bicki.

Transplantolog wyjaśnia, że rozmowy dotyczące transplantologii nie kończą się na akcjach edukacyjnych.

– Prawo nie wymaga byśmy mieli zgodę rodziny na pobranie organów do przeszczepu, ale zależy nam na jej akceptacji. Dlatego musimy szczegółowo wytłumaczyć rodzinie, która zazwyczaj nie ma tej wiedzy, w jakim jest stanie pacjent i na czym polega pobranie organów. To dla bliskich jest bardzo trudny moment, bo serce pacjenta jeszcze pracuje, ale już oddycha za niego respirator. Nie wygląda na zmarłego.

Jego słowa potwierdza Małgorzata Borawska, główna koordynatorka akcji „Transplantacja jestem na tak. Przyłącz się do nas” w Lublinie, która często musi odpowiadać na pytania o śmierć mózgu. Zapewnia wtedy, że decyzję o jej stwierdzeniu podejmuje komisja trzech lekarzy specjalistów. Nie ma mowy o pomyłce.

Lubelska klinika transplatacyjna wspólnie ze Społecznym Liceum im. Jana III Sobieskiego zachęca nauczycieli i dyrektorów innych szkół do włączenia się do akcji. Apeluje o organizowanie apeli czy pogadanek o przeszczepach. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja informacyjna będzie realizowana w szkołach całego województwa.

Koordynatorka akcji podkreśla, że nauczyciele mogą mówić o transplantologii na lekcjach z różnych przedmiotów. Mają im w tym pomóc scenariusze przygotowane przez stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”.

Wcześniej program edukacyjny „Transplantacja jestem na tak. Przyłącz się do nas” była realizowany m.in. w Zachodniopomorskim, Mazowieckim i w Wielkopolsce. W Zachodniopomorskim, gdzie akcje edukacyjne mają już kilkanaście lat tradycji, wykonuje się najwięcej transplantacji w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH